Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

NA PROGU NOWEGO ETAPU EDUKACYJNEGO
Drogi Rodzicu,
Nowy etap edukacyjny to dla Twojego dziecka ważny moment, ale i ogromne wyzwanie. W naszej szkole robimy wiele, aby ułatwiać uczniom aklimatyzowanie się w nowym środowisku. Potrzebują jednak także, a może przede wszystkim, wsparcia w rodzinie.

Co możesz zrobić dla swojego dziecka w tym okresie:
 Rozmawiaj z nim, okazując zainteresowanie nową szkołą.
 Pozwalaj dziecku przeżywać i okazywać emocje, także negatywne.
 Pytaj, czego oczekuje i czego się obawia oraz czego w związku z tym potrzebuje.
 Umożliwiaj mu realizację zainteresowań w wolnym czasie i pozwalaj na spotkania z rówieśnikami (musi mieć swoje życie, które zrównoważy wysiłek szkolny).
 Stwórz dziecku optymalne warunki do nauki w domu (własne, spokojne stanowisko pracy, czas na wypoczynek).
 Wzmacniaj jego wiarę we własne siły – podkreślaj jego talenty, mocne strony, wierz w nie.
 Unikaj krytyki i stawiania wygórowanych wymagań (np. „Musisz od początku mieć same dobre oceny”).
 Zwracaj uwagę na objawy stresu: emocjonalne (np. małomówność, przygnębienie, wybuchowość) i fizyczne (np. bóle głowy, trudności z zasypianiem). Jeśli sie pojawią, rozmawiaj z dzieckiem, zachęcaj je do aktywności fizycznej i stosowania technik relaksacyjnych.
 Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej klasy, nauczycieli i wymagań.
 Jeśli ma na początku trudności z materiałem albo słabe oceny, nie obwiniaj go, lecz wspólnie z nim szukaj ich przyczyn i rozwiązań.
 Unikaj porównywania dziecka z rówieśnikami lub ze sobą w ich wieku.
 Angażuj się w życie szkoły (poznaj wychowawcę i nauczycieli poszczególnych przedmiotów, przychodź na zebrania, pomagaj w organizacji wydarzeń klasowych i szkolnych).
Jeśli Twoje dziecko przeżywa silny stres, ma nieprzemijające trudności w nauce lub adaptacji do nowych warunków, możesz zgłosić się do wychowawcy klasy lub pedagoga szkolnego.