Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Gdy za oknem szarówka
Szarówka za oknem nie nastraja zbyt pozytywnie. Mało tego, większość z nas w okresie jesienno - zimowym przeżywa kryzys samopoczucia i do tego podupada na zdrowiu. Jesienna aura sprawia, że o infekcje czy spadek odporności nie trudno. Szukając suplementów, witamin i leków w aptekach warto zacząć od szukania prawdziwej "multiwitaminowej bomby" w sobie!
Sonrisa , Lächeln , Sourire
Czyli po prostu uśmiech! Bardzo często zapominamy, że to właśnie nasz uśmiech może mieć magiczną moc dla naszego zdrowia. Oto dowody:
Uśmiech dogłębnie dotlenia - zamiast pół litra powietrza, wdychamy go aż półtora litra. Dzięki temu organizm, w tym również mózg, zostaje mocniej dotleniony, dzięki czemu efektywniej pracuje, poprawiając nam koncentrację i refleks
Uśmiech zmniejsza ból - podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia. Skutecznie łagodzą słabe i umiarkowane bóle zębów, głowy czy mięśni, a dodatkowo szybko i skutecznie poprawia samopoczucie.
Uśmiech wpływa na nasz wizerunek - sprawia, że nasza twarz staje się przyjemniejsza, w oczach innych stajemy się piękniejsi, zdrowsi i szczęśliwsi.
Uśmiech relaksuje - pozwala rozluźnić napięcie mięśniowe, a dodatkowo ćwiczy przeponę i gardło, dotleniając krew
Uśmiech jest zaraźliwy - jeżeli ktoś śmieje się do nas istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimowolnie go odwzajemnimy.
Uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka!
Wnioski? Są chyba oczywiste :-) Uśmiechaj się częściej! Tak jak nasi…

OBCHODY DNIA CHŁOPAKA W INTERNACIE
Dzień Chłopaka to okazja szczególnie znana młodzieży i przez nią też z radością celebrowana. Wśród naszych wychowanków święto obchodzone jest corocznie. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Zasada jest jedna – im śmieszniej i zabawniej, tym lepiej. Jak obchody tego niezwykłego dnia przebiegły u nas w tym roku, ukazuje galeria.

Zapachniało jesienią
Po zeszłorocznych kulinarnych sukcesach rozpoczynamy kolejny cykl spotkań pt. "Zdrowy talerz". Ma być z korzyścią dla ciała, ducha, a przy okazji smacznie. Gotowanie to też integracja. Na pyszny początek spotkań chłopcy przygotowali pieczone jabłka. A kto nie próbował niech żałuje:)

Sprzątanie Świata
Mieszkańcy internatu bardzo chętnie uczestniczyli w kolejnej akcji Sprzątania Świata. Los naszej planetę nie jest nam obojętny, dlatego wyruszyliśmy uporządkować okolicę internatu, a konkretnie najczęściej uczęszczaną drogę przez mieszkańców - w kierunku sklepu. Skorzystała nie tylko nasza mała ziemia, ale również my - była to dla nas szansa na jesienny spacer. A stos zebranych śmieci będzie nam przypominał, by ich nie porzucać w niedozwolonych miejscach.

Internat bez łez
We wrześniu każdego roku grono wychowanków internatu powiększa się o uczniów klas pierwszych. Często włączenie się w obcą społeczność jest dużym przeżyciem dla młodego człowieka, ponieważ spotyka się tu z życiem normowanym regulaminem, rozkładem dnia i innymi rygorami, do których do tej pory nie był przyzwyczajony. Ponadto wychowanek musi liczyć się z potrzebami i przyzwyczajeniami innych osób oraz usamodzielniać się i dbać o swoje otoczenie. Dlatego powstał program „Internat bez łez”, stanowiący odpowiedź na problemy młodzieży z adaptacją w nowych warunkach. Mieszkańcy uczestniczą w cyklu adaptacyjnych spotkań, aby łez związanych z pobytem w internacie było jak najmniej. Każdy świerzaczek dodatkowo wspierany jest przez swojego osobistego przewodnika (wychowanka grupy drugiej), który jest nieustannie gotowy do rozwiewania wątpliwości, objaśniania zasad internackiego życia codziennego.

PODSUMOWANIE CAŁOROCZNEGO „KONKURSU CZYSTOŚCI”
INTERNACKIMI MISTRZYNIAMI DO SPRAW PORZĄDKÓW I CZYSTOŚCI ZOSTAŁY:
MIEJSCE I
P. 313 – Sylwia KOCINIAK, Ola FABISZ, Oliwia KOBĘDZA :)
P. 314 – Patrycja SKROBISZ, Weronika KRZEMIEŃ :)
MIEJSCE II
P. 319 – Julia MASTALERZ, Wiktoria SOBOŃ :)
MIEJSCE III
P. 212 – Dominika BIŃCZYK, Natalia WACHNIK :)
Mieszkańcom miejsca I, II i III GRATULUJEMY utrzymania właściwej czystości i porządku w swoich pokojach.
Pozostałych wychowanków zobowiązujemy do refleksji i wzięcia przykładu z INTERNACKICH MISTRZYŃ DO SPRAW PORZĄDKÓW I CZYSTOŚCI.

AKTYWNY WYPOCZYNEK W CZASIE WOLNYM CZYLI
UKOCHANE ZAJĘCIA SPORTOWE

Zagorzali sportowcy spośród mieszkańców internatu, ale również uczniów tutejszej szkoły, którzy uwielbiają grać w piłkę i chcieli aktywnie, zdrowo i wartościowo spędzać czas wolny, mieli możliwość w I i II semestrze roku szkolnego 2017/2018 uczestnictwa w zajęciach na hali sportowej lub boisku. Spotkania odbywały się w każdy wtorek w godz. 18.30 - 19.30 i zgromadziły w sumie 40 chętnych osób. Największym powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się rozgrywki piłki nożnej i piłki siatkowej. Zarówno jedne jak i drugie miały swoje grono zwolenników. W jaki sposób zajęcia dodatkowe przebiegały, ukazują pamiątkowe foteczki…

POŻEGNALNE UPOMINKI DLA MATURZYSTÓW

WYBORY MISS I MISTERA INTERNATU
To już tradycja. Po raz kolejny wychowankowie internatu wybieralinajpiękniejsze mieszkanki oraz najbardziej urodziwych spośród mieszkańców;) Emocjom nie było końca. Przygotowania, głosowanie, trudny czas oczekiwania na zliczenie głosów. Wreszcie wyniki!
Oto najpiękniejsi roku 2017/2018 w internacie:)
Miss- Natasza Malik
I Wicemiss - Wiktoria Krzak
II Wicemiss - Zuza Soboń
Mister- Mateusz Kobiera
I Wicemister- Szymon Łaski
II Wicemister- Maciej Francuz
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

SPORTOWE RYWALIZACJE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Pozalekcyjne zajęcia sportowe cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców internatu. Dają one młodzieży możliwość spędzenia czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla ich zdrowia. Pozwalają odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, rozwijać i pogłębiać własne zainteresowania. Tym razem wtorkowe popołudnie upłynęło wychowankom w przemiłej atmosferze, na świeżym powietrzu. Rozgrywkom piłkarskim nie było końca!

CZEKOLADOWA ROZKOSZ
Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć dobry wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza przemęczeni nauką uczniowie. Dlatego nie powinno dziwić, że przepyszne, zdrowe owoce w czekoladowym fondue spotkały się z uznaniem mieszkańców i mieszkanek internatu. Świętowanie Światowego Dnia Czekolady było pyyyyyyyyyyyyszne.

Znawcy savoir-vivre’u
Mieszkańcy internatu mieli okazję uczestniczyć w Internackim konkursie wiedzy o savoir-vivrze. W pierwszym etapie- pisemnym zmagali się z 15 pytaniami z zakresu dobrych manier. Utrudnieniem był fakt, iż były to pytania otwarte, które wymagały od uczestników wiedzy, a nie szczęścia podczas strzelania w odpowiedzi. Najlepsi na tym etapie to: Kamil, Natasza i Hubert, którzy wzięli udział w etapie ustnym. Każdy odpowiadał na 3 pytania o różnym stopniu trudności. Wyniki konkursu zostały ustalone na podstawie etapu pisemnego i ustnego i przedstawiają się następująco:
I miejsce- Kamil Małecki, Hubert Kowalczyk
III miejsce- Natasza Malik
Nasi uczestnicy zmagali się m.in. z odpowiedziami na takie pytania:
Co oznacza skrót „p.f.” – (franc. pour féliciter)- dla powinszowania, złożenia gratulacji, życzeń
Przedstaw zasady przechodzenia na „ty” – prawo do złożenia takiej propozycji ma zawsze osoba starsza. Dla uzyskania lepszego i bardziej bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi można je poprosić, by zwracały się do was po imieniu (nie oczekujcie jednak wzajemności).
Smacznego- mówimy, czy nie?- zgodnie z zasadą savoir-vivre’u smacznego mówi tylko osoba, która przygotowywała posiłek. Mówienie smacznego komuś, kto ma pełną buzię jedzenia stawia go w niezręcznej sytuacji, bo przecież jak ma odpowiedzieć coś w takim stanie.
Jeśli na zaproszeniu na przyjecie widnieje napis „habit” zakładasz frak.
Jeśli na zaproszeniu na przyjecie widnieje napis „black tie” zakładasz smoking.
Jeśli jesteś w restauracji z koleżanką i upadł jej widelec, to wzywasz kelnera podnosi zgubę i przynosi czysty.
Kolejny problem do rozwikłania to: sztuka idealnego prezentu i wręczania prezentu. Warto postarać się dowiedzieć czym osoba obdarowana się interesuje, możesz się złożyć z kimś i kupić coś konkretnego, szukaj upominków nietypowych, nie wprawiaj w zakłopotanie obdarowanego zbyt drogim prezentem. Kupiony? To świetnie, postaraj się ładnie go zapakować, może dołączysz bilecik z kilkoma słowami od siebie. Teraz poczekaj aż obdarowany otworzy przy tobie prezent, wyrazi zachwyt i podziękuje.
Jeśli zdarzyło ci się zniszczyć pożyczoną ulubioną rzecz w dobrym stylu będzie przeproszenie, odkupienie takiej samej rzeczy i dołączenie w gratisie pyszności np. czekoladek.
I pamiętaj „Piękne maniery pysznym są środkiem powodzenia” Pietro Aretino.

NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT CIĄG DALSZY – KARTKI
Życzenia na Wielkanoc są elementem świątecznej tradycji. Życzenia składamy rodzinie, przyjaciołom, koleżankom i kolegom, czy pracownikom. Najlepiej zrobić to osobiście, …bądź wysłać świąteczną pocztówkę. Czy nie jest miło wziąć do ręki kartkę, na której ktoś nam bliski zapisał choćby dwa słowa „Wesołych Świąt!”? Gorąco zachęcamy do wysyłania kartek z życzeniami, ale wcześniej do samodzielnego ich wykonania. Wychowankowie internatu, tradycyjnie jak co roku, zaprojektowali i stworzyli ich co nie miara - do wyboru, do koloru. Z efektami pracy naszej zdolnej i pomysłowej młodzieży można zapoznać się w galerii.