Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z decoupage w internacie
Kolejne spotkanie artystyczne w internacie poświęcone było technice decoupage. Jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Wychowanki z uwagą obserwowały instruktaż wychowawczyni – pani Renaty Kina – Neumann i krok po kroku tworzyły swoje lampiony. Nadzwyczaj atrakcyjne efekty pracy pozwoliły wychowankom uwierzyć w swoje umiejętności i odpocząć od trudów nauki.

Dzień Dziwaka
Każdy ma w sobie coś z dziwaka! I już!
Święto zapoczątkowane przez psychologa Philipa Zimbardo ma na celu pochwałę dziwactwa, rozumianego jako umiejętność bycia sobą i obrony własnego zdania.
Dziwak (sjp.pwn.pl) – człowiek o dziwnych upodobaniach i przyzwyczajeniach.
7 stycznia próbowaliśmy udowodnić, że każdy ma fioła, bzika, zachowuje się odmiennie, jest amatorem kwaśnych jabłek, czasami pajacuje🤣
Wśród Waszych dziwactw znalazły się takie:
- noszę mydło w torebce
- śpię cały rok przy otwartym oknie
- zawsze mam swoje zdanie
- mam syndrom białej rękawiczki
- nie zamykam drzwi od prysznica, bo boję się, że się nie otworzą
- nie jem słodyczy od 4 lat
- jestem jednym wielkim dziwactwem
- noszenie stroju jednorożca pożyczonego od siostry (13 lat) przy większej grupie ludzi
- muszę zakręcić/dotknąć każdą wiszącą ozdobę
-lubię naukę.

Konsultant do spraw regulaminu internatu namierzony
W konkursie ze znajomości regulaminu internatu uczestniczyli wszyscy pierwszoklasiści. Podchwytliwe pytania przysporzyły naszym mieszkańcom niemało kłopotów. Konkurs po raz kolejny, dla tych mniej zaznajomionych z regulaminem, okazał się polem do popisu dla inwencji twórczej i wyobraźni. I tak w regulaminie podobno jest zapis, że wychowankom zabrania się leżenia na korytarzu oraz skakania po dachach. Do II etapu przeszli: Natalia, Krystian, Oliwia, Dominika i Zuzia. Największym znawcą został Krystian Nowak.

Konkurs na świąteczną dekorację
Wydawałoby się, że w konkursie na świąteczną dekorację było już wszystko- choinki, stroiki, drzewko adwentowe, łańcuchy, światełka, świeczki i inne ozdoby własnej „produkcji”. Jednak nasi internaccy weterani- Mateusz i Kuba (zajęli I miejsce), wpadli na coś nowego, a co takiego zapraszamy do galerii. Drugie miejsce przypadło Oli, Sylwii i Oliwii, a trzecie Ani, Karolinie, Paulinie, Wiktorii, Zuzi, Oli i Natalii. Dla wszystkich uczestników konkursu Solpark ufundował wejściówki na lodowisko i drobne gadżety, a dla najlepszych karnety.  Dziękujemy :-)

Magia Świąt
Sztuka dla każdego dorosłego człowieka ma duże znaczenie, zarówno podziwianie jak i tworzenie ma ogromny wpływ terapeutyczny i relaksacyjny dla ludzi. Zajęcia plastyczne prowadzone w internacie pozwalają zapomnieć na chwilę o funkcjach liniowych, rachunku prawdopodobieństwa, liczbach zespolonych i neurotycznej osobowości Wokulskiego. Środowe popołudnia pozwalają młodzieży rozwijać umiejętności manualne, wrażliwość na sztukę i odkrywać nowe możliwości przedmiotów codziennego użytku. Wychowankowie podczas fascynującego procesu tworzenia, wyklejania, sklejania, malowania i ozdabiania , uczą się odwagi w wyrażaniu siebie wychodząc często z cienia własnej niepewności.
Celem sekcji jest kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez mobilizowanie młodzieży do twórczej działalności. Zajęcia plastyczne pozwalają wyzwalać twórcze umiejętności oraz rozwijają wyobraźnię. „Efektem ubocznym” jest integracja wychowanków, którzy wspólnie tworząc, pomagają sobie wzajemnie, życzliwie dopingują się i dobrze bawią. Sztuka z pewnością łagodzi internackie obyczaje.
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy przeszło stuletnia tradycja wysyłania kartek świątecznych z życzeniami. Niestety, jest coraz mniej osób, które wysyłają życzenia tradycyjną pocztą. Ale nawet najbardziej błyskotliwy SMS, MMS, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, kolorowej, a do tego własnoręcznie wykonanej świątecznej kartki!
Dla podtrzymania tej tradycji zorganizowaliśmy w naszym internacie warsztaty plastyczne, podczas których młodzież wspólnie z wychowawcami własnoręcznie zaprojektowała i wykonała kartki bożonarodzeniowe – ukazujące nastrój i magię Świąt Bożego Narodzenia.

ANDRZEJKO – KATARZYNKI W INTERNACIE
Dnia 23 listopada w internackiej świetlicy odbyły się dla wszystkich sympatyków wróżb i magii andrzejko – katarzynki. Wychowankowie dowiedzieli się, jak to kiedyś świętowano andrzejki i katarzynki, kto jest patronem tych dni oraz poznali znane przysłowia związane z tym czasem. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, magiczne liczby, kości, kubeczki, serce i szpilki, mowa kwiatów, karty, magiczny kolor, o czym marzysz? Wszystkie wróżby i przepowiednie na przyszły rok okazały się w większości pomyślne, wywołały zainteresowanie i radość, dlatego też, młodzież opuściła świetlicę w doskonałych humorach.

Zupa z dyni
ednym ze sposobów integracji mieszkańców internatu może być wspólne gotowanie. Umiejętności nie są ważne, liczy się chęć, nauczenia się czegoś nowego, spróbowania innego smaku, potrzeba spędzenia z kimś czasu, zaangażowanie się w internackie życie popołudniowo-wieczorne. A jeżeli przy okazji można zjeść coś innego niż tosty, to też jest plus!

Światowy Dzień Makaronu
25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu, ustanowiony w 1995 roku z inicjatywy 40 producentów, by pokazać, że jest on spożywany  na całym świecie.Wyróżniono około 600 gatunków i kształtów makaronu. Są również różne  sposoby obchodów święta dnia makaronu. W internacie uznaliśmy, że warto przyrządzić makaron na swój ulubiony sposób, robiliśmy dekoracje z wykorzystaniem makaronu oraz oglądaliśmy film o makaronowo-miłosnej tematyce:)

Otrzęsiny
Zgodnie z tradycją naszego internatu w dniu 12.10.2017r. kolejny już raz odbyły się OTRZĘSINY, czyli przyjęcie nowych mieszkańców w poczet społeczności internatu. W czasie imprezy młodzież miała możliwości zaprezentowania swoich umiejętności: muzyczno-wokalnych, inwencji twórczej, plastycznych, znajomości regulaminu, szybkości działania. Na zakończenie po uroczystym ślubowaniu kierownik internatu p. Beata Wysmułek wręczyła nowym mieszkańcom legitymacje. Celem głównym zajęć była integracja pierwszoklasistów z pozostałymi mieszkańcami internatu. Otrzęsiny przygotowała grupa II wraz z wychowawcami: p. Renatą Kina-Neumann i p. Michałem Szura.

Internacki dzień uśmiechu
Radosne święto obchodzone jest na całym świecie w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich dekad rozwinęła się dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy. Również nasi internaccy naukowcy rozpoczęli badania w tej dziedzinie :-)

Ognisko integracyjne 2017
26 września wreszcie udało nam się znaleźć czas, by wybrać się wspólnie do Rezerwatu Łuszczanowice na kolejne ognisko integracyjne. Pod Grzybkiem zebrało się w tym roku wyjątkowo liczne grono mieszkańców i wychowawców. Sprzyjająca aura miała z pewnością wpływ na pogodę ducha uczestników ogniska. Rozgrzewani łagodnymi promieniami jesiennego słońca i zagrzewani do boju przez koleżanki i kolegów, mieszkańcy internatu z zapałem włączyli się do współzawodnictwa w przygotowanych przez  wychowawców konkurencjach. Duch sportowej rywalizacji szedł w parze z przestrzeganiem zasad fair play. Upieczone w hurtowych ilościach kiełbaski dostarczyły nowej energii, co zaowocowało wesołymi zabawami przy muzyce. Wspólne biesiadowanie przy ognisku pozwoliło lepiej poznać się mieszkańcom z klas pierwszych ze starszymi kolegam

Integracja pełną parą
Zanim pierwszoklasiści poczują się pewnie w internacie mija trochę czasu. Aby usprawnić i ułatwić im ten proces, we wrześniu w internacie odbywa się szereg spotkań mających na celu „wyciągnięcie” świeżynek z pokojów i skłonienie ich do nawiązywania nowych znajomości, przebywania ze sobą, wdrażania się do internackiego życia. Nasze pierwszaczki uczestniczyły m.in. w zajęciach integracyjnych oraz wieczorku filmowym :-) Wrażeń i radości było dużo!

W internacie wyrosło jesienne drzewo:-)

Długie, coraz chłodniejsze wieczory przypominają o nadejściu jesieni. Aby odczarować ten melancholijny i deszczowy czas, młodzież wraz z wychowawcami postanowiła zaprosić w mury internatu bardziej optymistyczną odmianę jesieni i tak pojawiło się kipiące kolorami, wesołe drzewo jesienne.

Wspomnienie

Mimozami jesień się zaczyna,
złotawa, krucha i miła,
To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,
która do mnie na ulicę wychodziła.

Od twoich listów pachniało w sieni,
gdym wracał zdyszany ze szkoły,
a po ulicach w lekkiej jesieni
fruwały za mną jasne anioły.
Mimozami zwiędłość przypomina
nieśmiertelnik żółty - październik.
To ty, to ty, moja jedyna,
przychodziłaś wieczorem do cukierni.
Z przemodlenia, z przeomdlenia senny,
w parku płakałem szeptanymi słowy.
Księżyc z chmurek prześwitywał jesienny,
od mimozy złotej majowy.

Ach czułymi, przemiłymi snami
zasypiałem z nim gasnącym o poranku,
w snach dawnymi bawiąc się wiosnami,
jak ta złota, jak ta wonna wiązanka.
Julian Tuwim

Wielkanocnie...
Okres przedświąteczny sprzyja pracom plastycznym w internacie. Kartki, jajka, kwiaty z kolorowego papieru urozmaicały czas wolny mieszkańców. Dzięki twórczości i zaangażowaniu w prace na rzecz internatu naszych mieszkańców internackie korytarze zyskały wiosenno-świąteczny klimat. Prawdziwą furorę zrobiły baranki, zajączki, kurczaki i motylki. Ten, kto wycinał wie o co chodzi:-)

PROPAGOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ...
Dnia 5 kwietnia br. w internacie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie odbyła się akcja propagująca rozwój fizyczny mieszkańców. Uczeń i zarazem inicjator całej akcji Hubert Jan Florian Marszałek Junior, pokazał ćwiczenie – pompki, które poprawnie wykonywane rozwija mięśnie klatki piersiowej. Prezentację bacznie i z ogromną uwagą obserwowali wychowankowie. Kolejne elementy akcji pt. „Propagowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży” zostaną omówione w niedalekiej przyszłości. Imicjator: Hubrt Marszałek.