Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Bezpieczna głowa”, czyli o tym jak nie zwariować
Wiek młodzieńczy nie jest łatwy! Emocje towarzyszące codziennemu życiu, uczucia, całościowe zmiany w organizmie, potrzeba autonomii, system wartości, zawirowania wokół szkoły, to tylko część, z jaką uporać się musi nasza młodzież. Odpowiedzią na te zmiany i problemy jest cykl zajęć „Bezpieczna głowa”, podczas których wychowankowie mają okazję dowiedzieć się o sobie czegoś więcej, poznać siebie nawzajem z innej strony, pomyśleć o sobie, porozmawiać o wszystkim i o niczym. Wychowankowie mogą tu, w poczuciu akceptacji, planować swoją przyszłości oraz przypomnieć sobie jak to było być dzieckiem.

Regulamin w małym palcu
W konkursie ze znajomości regulaminu internatu uczestniczyli wszyscy wychowankowie grupy pierwszej. Podchwytliwe pytania przysporzyły naszym mieszkańcom niemało kłopotów. Konkurs po raz kolejny, dla tych mniej zaznajomionych z regulaminem, okazał się polem do popisu dla inwencji twórczej i wyobraźni. I tak w regulaminie podobno jest zapis, że wychowankowie przed wyjazdem do domu powinni zdezynfekować pokój a bezpośredni nadzór nad internatem sprawuje... policja. Do II etapu przeszli: Janek, Sebastian, Wiktor, Bartek i Grzegorz. Najtrafniej odpowiadał Bartosz Zych i to on w tym roku zostaje internackim konsultantem do spraw regulaminowych.

Los zwierzaków nie jest nam obojętny!
Do 25 października w internacie trwała akcja „Dzień Kundelka” która  miała na celu pomoc zwierzętom ze schroniska w Radomsku. Akcja miała na  celu nie tylko jednorazową pomoc bezdomnym zwierzętom, ale przede  wszystkim podniesienie wrażliwości i świadomości uczniów na los  zwierząt, zachęcenie do niesienia bezinteresownej pomocy bezdomnym czworonogom jak i promowanie działań charytatywnych na rzecz schroniska. Zebrane pożywienie jednoznacznie udowodniło, iż los bezdomnych zwierząt nie jest naszym wychowankom obojętny.

AKTYWNY RELAX
Nie samymi obowiązkami i nauką młodzież internacka żyje;) Wychowankowie muszą też przecież odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, odreagować stresy dnia codziennego… Właśnie w tym celu ostatnie wtorkowe popołudnie spędziliśmy wspólnie w przemiłej atmosferze w strefie gier i zabaw w kręgielni kompleksu Solpark. Jak się okazało był to idealny sposób na aktywne spędzenie czasu oraz świetną zabawę w większym gronie. Oto, co tam się działo...

Otrzęsiny
Otrzęsiny wcale nie muszą być trudne, straszne, nudne czy poważne. Doskonale przekonali się o tym wychowankowie klas pierwszych 24 października 2018 roku. O dobry humor uczestników zadbali nietuzinkowi prowadzący, czyli Natasza Malik i Krystian Nowak. Nad oprawą muzyczną czuwał Dominik Skrzypek. Z nieocenioną pomocą prowadzącym przyszli koleżanki i koledzy, którzy zajęli się oprawą techniczną, i przygotowaniem konkursów oraz zabaw. Wychowankowie klas pierwszych zostali podzieleni na kilka grup. Każda z grup miała do dyspozycji dwóch mentorów, w których postać wcielili się starsi koledzy i koleżanki z internatu. Mentorzy sprawowali pieczę nad sprawnym przebiegiem poszczególnych zadań i konkursów, zliczali uzyskane punkty. W czasie imprezy młodzież miała okazję do zaprezentowania swoich zdolności: tanecznych, kreatywności, sprawnej współpracy w grupie, znajomości regulaminu, szybkości działania. Wszyscy uczestnicy byli dopingowani przez swoich kolegów i koleżanki. Zabawa przebiegła w miłej atmosferze, grupy aktywnie brały udział w konkursach, a wychowawcy mogli poznać ukryte talenty tkwiące w ich wychowankach. Po uroczystym ślubowaniu kierownik internatu p. Beata Wysmułek wręczyła nowym mieszkańcom legitymacje. Celem nadrzędnym zajęć była integracja pierwszoklasistów z pozostałymi mieszkańcami internatu. Uroczystość przygotowała grupa II wraz z wychowawcami.

Jak się uczyć, żeby się nauczyć
Rozpoczął się cykl zajęć dotyczący racjonalnego planowania nauki  i gospodarowania czasem. Mieszkańcy zgodnie przyznali, że niejednokrotnie siedząc nad książką i czytając dany tekst  za kilka sekund nic z niego nie pamiętali. Wynikało to zazwyczaj z braku  umiejętności koncentracji, ukierunkowania uwagi i utrzymywania jej na  określonej czynności. Koncentracja jest na szczęście zdolnością, którą  można rozwijać przez odpowiednie ćwiczenia. Wykonanie przez wychowanków kilku ćwiczeń pomogło im zorientować się jak „wygląda” i działa ich koncentracja. Umiejętności nabyte na zajęciach pomogą uczniom szybciej  i intensywniej chłonąć wiedzę co z pewnością wykorzystają na dłuższy odpoczynek i spokojny sen.

Ognisko
Choć pogoda we wrzeniu nas nie rozpieszczała to październik przywitał nas pięknym jesiennym słońcem, co od razu postanowiliśmy wykorzystać na organizację corocznego już Internackiego ogniska integracyjnego. Większość wychowanków jak i wychowawców z wielkim zapałem przystąpiło do planowania jak i również aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. Podczas ogniska i pieczenia kiełbasek pojawiły się również nowości m.in. pieczone ziemniaki i słodkie pianki, które cieszyły się duża popularnością! Po zaspokojeniu największego głodu i rozmowach integracyjnych przy drewnianych stołach rozpoczęła się zabawa przy muzyce. Nie mogło zabraknąć tradycyjnie już tańczonej Belgijki. Najedzeni i delikatnie zmęczeni poddaliśmy się nostalgicznemu nastojowi, w który wprowadziły nas dziewczyny aranżując na swych gitarach piosenki ogniskowe. Tak aktywne popołudnie na świeżym powietrzu pozwoliło uczniom klas pierwszych lepiej poznać całą społeczność internatu.

Przytulamy się do drzew
Będąc na ognisku na terenie Rezerwatu przyrody Łuszczanowice wśród otaczającej nas przyrody nie mogliśmy zapomnieć o Światowym Dniu Przytulenia Drzew, które to święto wpisane jest w internacki kalendarz świat nietypowych. Święto to choć bardzo humorystyczne niesie ze sobą wiele czynników prozdrowotnych. Jak wiemy drzewa emitują jony ujemne, a te korzystnie wpływają na zdrowie: przyspieszają proces leczenia, zmniejszają liczbę drobnoustrojów, poprawiają nastrój. W przeciwieństwie do nich, jony dodatnie, emitowane m.in. przez beton, asfalt, spaliny, urządzenia elektryczne i grzewcze, powodują bóle głowy, obniżenie nastroju, wydłużenie czasu rekonwalescencji, a długofalowo – szybsze starzenie i podatność na choroby. Dlatego dla ludzi żyjących na co dzień w betonowych dżunglach i spędzających większość czasu przed elektronicznymi pułapkami kontakt z drzewami jest tak polecany. Nie mogliśmy więc przegapić takiej okazji i przytuliliśmy kilka z nich, a o to efekty...

Owsiankowe święto
W tym tygodniu na naszym „Zdrowym talerzu” królowała owsianka! W daniu tym można zakochać się od pierwszego posiłku. Jest to ciepła, wypełniona pożywnym ziarnem potrawa, którą w dodatku bardzo łatwo przygotować. Dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi owsianka pochłania znaczną część wody przez co spowalnia trawienie się węglowodanów, cukier jest uwalniany wolniej a my mamy energię i czujemy się syci przez dłuższy okres czasu. Ponadto owsianka zawiera szeroką gamę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Jest również dobrym źródłem błonnika, węglowodanów złożonych i żelaza.
Aby uatrakcyjnić to zdrowe i pożywne danie przedstawiliśmy ją w trzech różnych odsłonach: klasyczna, mleczna/owocowa, zapiekana.
Przygotowanie tej potrawy sprawiło wychowankom wiele przyjemności, a największym zaskoczeniem była dla nich owsianka w formie zapiekanej, która zwyciężyła również jeśli chodzi o walory smakowe.

Dzień chleba w internacie
Już od 12 tysięcy lat ludzie wypiekają chleb. Nasi zdrowo zakręceni mieszkańcy postanowili przygotować chleb własnego wypieku. Było pysznie!

Gdy za oknem szarówka
Szarówka za oknem nie nastraja zbyt pozytywnie. Mało tego, większość z nas w okresie jesienno - zimowym przeżywa kryzys samopoczucia i do tego podupada na zdrowiu. Jesienna aura sprawia, że o infekcje czy spadek odporności nie trudno. Szukając suplementów, witamin i leków w aptekach warto zacząć od szukania prawdziwej "multiwitaminowej bomby" w sobie!
Sonrisa , Lächeln , Sourire
Czyli po prostu uśmiech! Bardzo często zapominamy, że to właśnie nasz uśmiech może mieć magiczną moc dla naszego zdrowia. Oto dowody:
Uśmiech dogłębnie dotlenia - zamiast pół litra powietrza, wdychamy go aż półtora litra. Dzięki temu organizm, w tym również mózg, zostaje mocniej dotleniony, dzięki czemu efektywniej pracuje, poprawiając nam koncentrację i refleks
Uśmiech zmniejsza ból - podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia. Skutecznie łagodzą słabe i umiarkowane bóle zębów, głowy czy mięśni, a dodatkowo szybko i skutecznie poprawia samopoczucie.
Uśmiech wpływa na nasz wizerunek - sprawia, że nasza twarz staje się przyjemniejsza, w oczach innych stajemy się piękniejsi, zdrowsi i szczęśliwsi.
Uśmiech relaksuje - pozwala rozluźnić napięcie mięśniowe, a dodatkowo ćwiczy przeponę i gardło, dotleniając krew
Uśmiech jest zaraźliwy - jeżeli ktoś śmieje się do nas istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimowolnie go odwzajemnimy.
Uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka!
Wnioski? Są chyba oczywiste :-) Uśmiechaj się częściej! Tak jak nasi…

OBCHODY DNIA CHŁOPAKA W INTERNACIE
Dzień Chłopaka to okazja szczególnie znana młodzieży i przez nią też z radością celebrowana. Wśród naszych wychowanków święto obchodzone jest corocznie. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Zasada jest jedna – im śmieszniej i zabawniej, tym lepiej. Jak obchody tego niezwykłego dnia przebiegły u nas w tym roku, ukazuje galeria.

Zapachniało jesienią
Po zeszłorocznych kulinarnych sukcesach rozpoczynamy kolejny cykl spotkań pt. "Zdrowy talerz". Ma być z korzyścią dla ciała, ducha, a przy okazji smacznie. Gotowanie to też integracja. Na pyszny początek spotkań chłopcy przygotowali pieczone jabłka. A kto nie próbował niech żałuje:)

Sprzątanie Świata
Mieszkańcy internatu bardzo chętnie uczestniczyli w kolejnej akcji Sprzątania Świata. Los naszej planetę nie jest nam obojętny, dlatego wyruszyliśmy uporządkować okolicę internatu, a konkretnie najczęściej uczęszczaną drogę przez mieszkańców - w kierunku sklepu. Skorzystała nie tylko nasza mała ziemia, ale również my - była to dla nas szansa na jesienny spacer. A stos zebranych śmieci będzie nam przypominał, by ich nie porzucać w niedozwolonych miejscach.

Internat bez łez
We wrześniu każdego roku grono wychowanków internatu powiększa się o uczniów klas pierwszych. Często włączenie się w obcą społeczność jest dużym przeżyciem dla młodego człowieka, ponieważ spotyka się tu z życiem normowanym regulaminem, rozkładem dnia i innymi rygorami, do których do tej pory nie był przyzwyczajony. Ponadto wychowanek musi liczyć się z potrzebami i przyzwyczajeniami innych osób oraz usamodzielniać się i dbać o swoje otoczenie. Dlatego powstał program „Internat bez łez”, stanowiący odpowiedź na problemy młodzieży z adaptacją w nowych warunkach. Mieszkańcy uczestniczą w cyklu adaptacyjnych spotkań, aby łez związanych z pobytem w internacie było jak najmniej. Każdy świerzaczek dodatkowo wspierany jest przez swojego osobistego przewodnika (wychowanka grupy drugiej), który jest nieustannie gotowy do rozwiewania wątpliwości, objaśniania zasad internackiego życia codziennego.

PODSUMOWANIE CAŁOROCZNEGO „KONKURSU CZYSTOŚCI”
INTERNACKIMI MISTRZYNIAMI DO SPRAW PORZĄDKÓW I CZYSTOŚCI ZOSTAŁY:
MIEJSCE I
P. 313 – Sylwia KOCINIAK, Ola FABISZ, Oliwia KOBĘDZA :)
P. 314 – Patrycja SKROBISZ, Weronika KRZEMIEŃ :)
MIEJSCE II
P. 319 – Julia MASTALERZ, Wiktoria SOBOŃ :)
MIEJSCE III
P. 212 – Dominika BIŃCZYK, Natalia WACHNIK :)
Mieszkańcom miejsca I, II i III GRATULUJEMY utrzymania właściwej czystości i porządku w swoich pokojach.
Pozostałych wychowanków zobowiązujemy do refleksji i wzięcia przykładu z INTERNACKICH MISTRZYŃ DO SPRAW PORZĄDKÓW I CZYSTOŚCI.