Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

SPORTOWE RYWALIZACJE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Pozalekcyjne zajęcia sportowe cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców internatu. Dają one młodzieży możliwość spędzenia czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla ich zdrowia. Pozwalają odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, rozwijać i pogłębiać własne zainteresowania. Tym razem wtorkowe popołudnie upłynęło wychowankom w przemiłej atmosferze, na świeżym powietrzu. Rozgrywkom piłkarskim nie było końca!

CZEKOLADOWA ROZKOSZ
Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć dobry wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza przemęczeni nauką uczniowie. Dlatego nie powinno dziwić, że przepyszne, zdrowe owoce w czekoladowym fondue spotkały się z uznaniem mieszkańców i mieszkanek internatu. Świętowanie Światowego Dnia Czekolady było pyyyyyyyyyyyyszne.

Znawcy savoir-vivre’u
Mieszkańcy internatu mieli okazję uczestniczyć w Internackim konkursie wiedzy o savoir-vivrze. W pierwszym etapie- pisemnym zmagali się z 15 pytaniami z zakresu dobrych manier. Utrudnieniem był fakt, iż były to pytania otwarte, które wymagały od uczestników wiedzy, a nie szczęścia podczas strzelania w odpowiedzi. Najlepsi na tym etapie to: Kamil, Natasza i Hubert, którzy wzięli udział w etapie ustnym. Każdy odpowiadał na 3 pytania o różnym stopniu trudności. Wyniki konkursu zostały ustalone na podstawie etapu pisemnego i ustnego i przedstawiają się następująco:
I miejsce- Kamil Małecki, Hubert Kowalczyk
III miejsce- Natasza Malik
Nasi uczestnicy zmagali się m.in. z odpowiedziami na takie pytania:
Co oznacza skrót „p.f.” – (franc. pour féliciter)- dla powinszowania, złożenia gratulacji, życzeń
Przedstaw zasady przechodzenia na „ty” – prawo do złożenia takiej propozycji ma zawsze osoba starsza. Dla uzyskania lepszego i bardziej bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi można je poprosić, by zwracały się do was po imieniu (nie oczekujcie jednak wzajemności).
Smacznego- mówimy, czy nie?- zgodnie z zasadą savoir-vivre’u smacznego mówi tylko osoba, która przygotowywała posiłek. Mówienie smacznego komuś, kto ma pełną buzię jedzenia stawia go w niezręcznej sytuacji, bo przecież jak ma odpowiedzieć coś w takim stanie.
Jeśli na zaproszeniu na przyjecie widnieje napis „habit” zakładasz frak.
Jeśli na zaproszeniu na przyjecie widnieje napis „black tie” zakładasz smoking.
Jeśli jesteś w restauracji z koleżanką i upadł jej widelec, to wzywasz kelnera podnosi zgubę i przynosi czysty.
Kolejny problem do rozwikłania to: sztuka idealnego prezentu i wręczania prezentu. Warto postarać się dowiedzieć czym osoba obdarowana się interesuje, możesz się złożyć z kimś i kupić coś konkretnego, szukaj upominków nietypowych, nie wprawiaj w zakłopotanie obdarowanego zbyt drogim prezentem. Kupiony? To świetnie, postaraj się ładnie go zapakować, może dołączysz bilecik z kilkoma słowami od siebie. Teraz poczekaj aż obdarowany otworzy przy tobie prezent, wyrazi zachwyt i podziękuje.
Jeśli zdarzyło ci się zniszczyć pożyczoną ulubioną rzecz w dobrym stylu będzie przeproszenie, odkupienie takiej samej rzeczy i dołączenie w gratisie pyszności np. czekoladek.
I pamiętaj „Piękne maniery pysznym są środkiem powodzenia” Pietro Aretino.

NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT CIĄG DALSZY – KARTKI
Życzenia na Wielkanoc są elementem świątecznej tradycji. Życzenia składamy rodzinie, przyjaciołom, koleżankom i kolegom, czy pracownikom. Najlepiej zrobić to osobiście, …bądź wysłać świąteczną pocztówkę. Czy nie jest miło wziąć do ręki kartkę, na której ktoś nam bliski zapisał choćby dwa słowa „Wesołych Świąt!”? Gorąco zachęcamy do wysyłania kartek z życzeniami, ale wcześniej do samodzielnego ich wykonania. Wychowankowie internatu, tradycyjnie jak co roku, zaprojektowali i stworzyli ich co nie miara - do wyboru, do koloru. Z efektami pracy naszej zdolnej i pomysłowej młodzieży można zapoznać się w galerii.

Wyjazd do Filharmonii w Częstochowie 
12 marca 2018 grupa mieszkańców internatu i uczniów naszej szkoły miała możliwość obejrzenia spektaklu Selfie.com.pl. w Filharmonii Częstochowskiej. Julia Kamińska, Dorota Pomykała, Filip Bobek i Mirosław Baka w zabawny sposób przedstawili współczesną metodę, za pomocą mediów społecznościowych, nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Spektakl opisany jako komedia pomyłek życia spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród naszej młodzieży. Śmiech to zdrowie, a podczas tego wyjazdu okazji do śmiechu było mnóstwo. Wyjazd zrealizowano w ramach programu wychowawczo-edukacyjnego „Od ignoranta do eleganta”.

Czytaj więcej...

K R Ę G I E L K I
Nie samą nauką wychowankowie internatu żyją…
W ostatnie wtorkowe popołudnie, w ramach zajęć pozalekcyjnych, młodzież internacka promowała zdrowy i aktywny styl życia. Wychowankowie mieli możliwość spędzenia wolnego czasu w kręgielni - w przemiłej atmosferze, z pożytkiem dla ich zdrowia i zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
Podczas półtoragodzinnego spotkania/ współzawodnictwa działo się naprawdę dużo.
Nasza kochana i utalentowana młodzież pokazała na co ją stać.

WALENTYNKOWO…
WALENTYNKI TO DZIEŃ DOBRY DLA KAŻDEGO.
W TYM DNIU WSZYSCY TO WYZNAJĄ, ŻE O SOBIE PAMIĘTAJĄ.
Walentynki to ten dzień w roku, w którym szczególnie przywiązujemy uwagę do romantyczności. Wychowankowie internatu również zadbali o odpowiedni nastrój, ale i wystrój z okazji Dnia Zakochanych. Część młodzieży uczciła to wyjątkowe święto wyjazdem do kina, pozostali wychowankowie woleli pozostać w internacie i zająć się jego dekorowaniem, Jak na to święto przystało, to właśnie czerwień „miała swoje pięć minut” i była u nas barwą dominującą. Dekoracje zdobiły okna, parapety okienne, monitory komputerów, korytarze i nie tylko. Zresztą zobaczcie sami.

Spotkanie z decoupage w internacie
Kolejne spotkanie artystyczne w internacie poświęcone było technice decoupage. Jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Wychowanki z uwagą obserwowały instruktaż wychowawczyni – pani Renaty Kina – Neumann i krok po kroku tworzyły swoje lampiony. Nadzwyczaj atrakcyjne efekty pracy pozwoliły wychowankom uwierzyć w swoje umiejętności i odpocząć od trudów nauki.

Dzień Dziwaka
Każdy ma w sobie coś z dziwaka! I już!
Święto zapoczątkowane przez psychologa Philipa Zimbardo ma na celu pochwałę dziwactwa, rozumianego jako umiejętność bycia sobą i obrony własnego zdania.
Dziwak (sjp.pwn.pl) – człowiek o dziwnych upodobaniach i przyzwyczajeniach.
7 stycznia próbowaliśmy udowodnić, że każdy ma fioła, bzika, zachowuje się odmiennie, jest amatorem kwaśnych jabłek, czasami pajacuje?
Wśród Waszych dziwactw znalazły się takie:
- noszę mydło w torebce
- śpię cały rok przy otwartym oknie
- zawsze mam swoje zdanie
- mam syndrom białej rękawiczki
- nie zamykam drzwi od prysznica, bo boję się, że się nie otworzą
- nie jem słodyczy od 4 lat
- jestem jednym wielkim dziwactwem
- noszenie stroju jednorożca pożyczonego od siostry (13 lat) przy większej grupie ludzi
- muszę zakręcić/dotknąć każdą wiszącą ozdobę
-lubię naukę.

Konsultant do spraw regulaminu internatu namierzony
W konkursie ze znajomości regulaminu internatu uczestniczyli wszyscy pierwszoklasiści. Podchwytliwe pytania przysporzyły naszym mieszkańcom niemało kłopotów. Konkurs po raz kolejny, dla tych mniej zaznajomionych z regulaminem, okazał się polem do popisu dla inwencji twórczej i wyobraźni. I tak w regulaminie podobno jest zapis, że wychowankom zabrania się leżenia na korytarzu oraz skakania po dachach. Do II etapu przeszli: Natalia, Krystian, Oliwia, Dominika i Zuzia. Największym znawcą został Krystian Nowak.

Konkurs na świąteczną dekorację
Wydawałoby się, że w konkursie na świąteczną dekorację było już wszystko- choinki, stroiki, drzewko adwentowe, łańcuchy, światełka, świeczki i inne ozdoby własnej „produkcji”. Jednak nasi internaccy weterani- Mateusz i Kuba (zajęli I miejsce), wpadli na coś nowego, a co takiego zapraszamy do galerii. Drugie miejsce przypadło Oli, Sylwii i Oliwii, a trzecie Ani, Karolinie, Paulinie, Wiktorii, Zuzi, Oli i Natalii. Dla wszystkich uczestników konkursu Solpark ufundował wejściówki na lodowisko i drobne gadżety, a dla najlepszych karnety.  Dziękujemy :-)

Magia Świąt
Sztuka dla każdego dorosłego człowieka ma duże znaczenie, zarówno podziwianie jak i tworzenie ma ogromny wpływ terapeutyczny i relaksacyjny dla ludzi. Zajęcia plastyczne prowadzone w internacie pozwalają zapomnieć na chwilę o funkcjach liniowych, rachunku prawdopodobieństwa, liczbach zespolonych i neurotycznej osobowości Wokulskiego. Środowe popołudnia pozwalają młodzieży rozwijać umiejętności manualne, wrażliwość na sztukę i odkrywać nowe możliwości przedmiotów codziennego użytku. Wychowankowie podczas fascynującego procesu tworzenia, wyklejania, sklejania, malowania i ozdabiania , uczą się odwagi w wyrażaniu siebie wychodząc często z cienia własnej niepewności.
Celem sekcji jest kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez mobilizowanie młodzieży do twórczej działalności. Zajęcia plastyczne pozwalają wyzwalać twórcze umiejętności oraz rozwijają wyobraźnię. „Efektem ubocznym” jest integracja wychowanków, którzy wspólnie tworząc, pomagają sobie wzajemnie, życzliwie dopingują się i dobrze bawią. Sztuka z pewnością łagodzi internackie obyczaje.
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy przeszło stuletnia tradycja wysyłania kartek świątecznych z życzeniami. Niestety, jest coraz mniej osób, które wysyłają życzenia tradycyjną pocztą. Ale nawet najbardziej błyskotliwy SMS, MMS, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, kolorowej, a do tego własnoręcznie wykonanej świątecznej kartki!
Dla podtrzymania tej tradycji zorganizowaliśmy w naszym internacie warsztaty plastyczne, podczas których młodzież wspólnie z wychowawcami własnoręcznie zaprojektowała i wykonała kartki bożonarodzeniowe – ukazujące nastrój i magię Świąt Bożego Narodzenia.

ANDRZEJKO – KATARZYNKI W INTERNACIE
Dnia 23 listopada w internackiej świetlicy odbyły się dla wszystkich sympatyków wróżb i magii andrzejko – katarzynki. Wychowankowie dowiedzieli się, jak to kiedyś świętowano andrzejki i katarzynki, kto jest patronem tych dni oraz poznali znane przysłowia związane z tym czasem. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, magiczne liczby, kości, kubeczki, serce i szpilki, mowa kwiatów, karty, magiczny kolor, o czym marzysz? Wszystkie wróżby i przepowiednie na przyszły rok okazały się w większości pomyślne, wywołały zainteresowanie i radość, dlatego też, młodzież opuściła świetlicę w doskonałych humorach.

Filip w konkursie
Filip Sidoruk w Wojewódzkim Konkursie dla wychowanków burs i i internatów na prezentację multimedialną „MOJA WOLNOŚĆ – MOJA OJCZYZNA” zajął III miejsce. Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Oświatowo – Wychowawczych, Bursa Szkolna Nr 1 w Radomsku.