Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu podajemy kilka mitów na temat nikotyny
Powszechne opinie o skutkach palenia papierosów
Wszyscy wiemy o zagrożeniach związanych z paleniem, ale czy zastanawiamy się, jak dużą rolę odgrywa nikotyna w uzależnieniu i czy tak naprawdę jest ona najbardziej niebezpiecznym składnikiem w papierosach? Przejrzyjmy niektóre z mitów na temat nikotyny i poznajmy fakty.
Mity na temat szkodliwości nikotyny
Jeśli odczuwasz chęć zapalenia, pomyśl o czymś innym niż zapalenie papierosa – miłym dniu, posiłku lub przyjemnych wspomnieniach. Im mniej myślisz o paleniu, tym łatwiej będzie Ci przestać palić.
1. Mit: Nikotyna jest rakotwórcza
Fakt: Nie zostało udowodnione, że nikotyna powoduje raka. W dymie tytoniowym jest zawartych ponad 4000 innych związków chemicznych, z których wiele powoduje raka. W szczególności są to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i nitrozoaminy, które są prawdopodobną przyczyną raka płuc i innych schorzeń. Ryzyko związane z NTZ (Nikotynowa Terapia Zastępcza) przy rzuceniu palenia jest znacznie niższe, niż ryzyko związane z paleniem.
2. Mit: Nikotyna powoduje choroby związane z paleniem
Fakt: Papierosy są dobrze znaną przyczyną chorób nowotworowych, chronicznej choroby płuc, chorób serca i innych schorzeń. To raczej toksyny zawarte w dymie papierosowym, a nie sama nikotyna, są odpowiedzialne za większość szkodliwych skutków. Innymi słowy, nie jest ona odpowiedzialna za zdecydowaną większość chorób związanych
z paleniem tytoniu.
3. Mit: Nikotyna jest odpowiedzialna za niekorzystne skutki zdrowotne związane z paleniem
Fakt: Głównym negatywnym wpływem nikotyny zawartej w wyrobach tytoniowych jest uzależnienie, które podtrzymuje używanie tytoniu. Ponieważ większość palaczy jest uzależnionych od nikotyny, wystawia się również na działanie toksyn z papierosów. Tym samym to inne chemikalia w papierosach, a nie nikotyna, są odpowiedzialne za większość negatywnych skutków zdrowotnych związanych z paleniem.
4. Mit: Nikotyna powoduje żółte plamy na palcach i zębach
Fakt: To nie nikotyna zawarta w papierosach, lecz smoła powoduje nieestetyczne żółto-brązowe plamy na palcach i zębach.
5. Mit: NTZ (Nikotynowa Terapia Zastępcza) jest bardziej szkodliwe niż palenie ze względu na uzależniający charakter nikotyny
Fakt: Nikotyna jest środkiem uzależniającym. Podczas palenia, jest dostarczana do płuc
i szybko wchłaniana przez krew, dochodząc do mózgu w ciągu około dziesięciu sekund. W tym momencie palacze doświadczają "uderzenia" nikotyną, co wywołuje produkcję przez mózg dopamin, neuroprzekaźników, które kontrolują emocje i uczucie przyjemności. Mózg szybko zaczyna oczekiwać regularnych dawek nikotyny
i doświadcza objawów odstawienia w momencie przerwania podawania. Uzależnienie od nikotyny występuje w dużej mierze ze względu na jej dawki i szybkie dostarczanie do mózgu podczas palenia papierosów. W porównaniu do palenia papierosów, NTZ przewiduje mniejsze dawki nikotyny, które dostarczane są wolniej, w kontrolowany sposób i przez krótszy okres czasu.
6. Mit: NTZ nie jest bezpieczniejsze niż palenie
Fakt: Korzyści z używania NTZ, aby pomóc zrezygnować z papierosów, znacznie przeważają nad ryzykiem związanym z paleniem. Nikotyna, w NTZ jest wytwarzana poprzez regulowane metody farmaceutyczne. Nie ma to miejsca w przypadku produkcji papierosów, która jest nieuregulowana. Papierosy zawierają ponad 4000 substancji chemicznych w porównaniu do NTZ, i to one, a nie zawartość nikotyny, są odpowiedzialne za większość szkodliwych skutków palenia.
7. Mit: NTZ zastępuje jedno uzależnienie innym
Fakt: Ryzyko uzależnienia nikotynowego w lekach okazało się bardzo niskie
w porównaniu do ryzyka stwarzanego przez wyroby tytoniowe. NTZ ma niski poziom uzależnienia w porównaniu do wyrobów tytoniowych. Prawdopodobieństwo nadużycia (tj. wykorzystania z przyczyn innych niż zaprzestania palenia) i uzależnienia od nikotyny jest bardzo niskie.
8. Mit: NTZ powoduje przyrost masy ciała
Fakt: Papierosy zawierają nikotynę, który działa jak środek pobudzający. Większość palaczy, kiedy rzuca palenie przybiera lekko na wadze. NTZ działa uwalniając nikotynę (na niższym poziomie niż papierosy) i udowodniono, że niektóre rodzaje NTZ mogą pomóc w kontroli masy ciała przy próbie rzucenia palenia.
9. Mit: Nikotyna jest substancją wytworzoną przez człowieka
Fakt: Nikotyna jest naturalnie występującą substancją pochodzącą z roślin tytoniu (Nicotiana). Większość nikotyny pochodzi z Nicotiana tobacum, ale istnieje 66 innych gatunków roślin, które również zawierają tę substancję. Należy ona do grupy związków chemicznych zwanych alkaloidami.