Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

POWER

Relacja z pobytu I tury uczniów Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie na zagranicznym stażu zawodowym w Dreźnie w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.  
Relacja "dzień po dniu" 31.03.2019 - 13.04.2019

Dzień 1 – 31.03.2019r.

Zgodnie z planem wyruszyliśmy w stronę Niemiec punktualnie o godz. 12:00. Podróż przebiegła szybko i przyjemnie. Czas w busie spędziliśmy na rozmowach, grze w karty i słuchaniu muzyki. Niestety nie zatrzymaliśmy sie w MC tylko w KFC  Do hostelu przybyliśmy okolo godz.18:00. Następnie zakwaterowaliśmy sie w pokojach, po czym  udaliśmy się na obiadokolację. Po posiłku opiekunowie, dbając o nasze samopoczucie, zafundowali nam godzinny spacer po okolicy. Drezno wieczorową porą jest bardzo urokliwe. Na pierwszy rzut oka nie różniło sie szczególnie od polskich dużych miast. Jednak można zauważyć wiekszą czystość i nowoczesność. Po spacerze odbyło sie krotkie zebranie całej grupy, w trakcie którego zostaliśmy zapoznani z zasadami, jakie panują w hostelu oraz opiekunowie przedstawili ponownie harmonogram pobytu na stażu. Po spotkaniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby zregenerować siły na jutrzejszy pierwszy dzien stażu.

 

Dzień 2 – 01.04.2019r.

Poniedziałek rozpoczęliśmy naszym pierwszym niemieckim śniadaniem. Hostel zaserwował nam świeże pieczywo oraz duży wybór innych pyszności. Po posiłku udaliśmy się na przystanek, skąd tramwajem pojechaliśmy do miejsca naszego stażu, czyli placówki kształcenia zawodowego WBS TRAINING.  Podróż urozmaiciło oglądanie Drezna przez szybę, mogliśmy już wybierać warte odwiedzenia miejsca i zapoznać się z topografią miasta. Z przystanku przeszliśmy kilka minut spacerkiem i naszym oczom ukazał się ośrodek WBS. Na początku zostaliśmy zapoznani przez koordynatorkę po stronie niemieckiej - Laurę z obiektem, po czym udaliśmy się do sali, w której będziemy odbywać nasze 2-tygodniowe praktyki. Następnie naszym oczom ukazał się prowadzący zajęcia – pan Nakul Gote. Po krótkim zapoznaniu przeszliśmy do głównej części zajęć stażowych - projektowania. Poznaliśmy podstawowe funkcje programu AutoCAD,  przeznaczone do tworzenia rysunków 2D. Każdemu nowo poznanemu narzędziu towarzyszył praktyczny przykład, który pokazywał zastosowanie omawianej funkcji. Z każdą godziną coraz bardziej zagłębialiśmy się w strukturę programu. Niektóre zadania były wymagające, ale prowadzący przez cały czas pozostawał do naszej dyspozycji, pomagając w trudnościach i udzielając dodatkowych rad. Największe wrażenie wywarło na nas tworzenie zębatki, która finalnie przeszła kilka modyfikacji. Pozornie proste zadanie wymagało od nas zaangażowania i korzystania z wielu narzędzi. Pierwszy dzień szkolenia zakończyliśmy stworzeniem trzech rzutów bryły oraz ich zwymiarowaniem. Następnym punktem dnia była realizacja jednego z punktów programu kulturowego, czyli zwiedzanie starego miasta z przewodnikiem. Cała wycieczka odbywała się w akompaniamencie anglojęzycznego opisu historii Drezna oraz jego zabudowy. Przewodnik z dużym zaangażowaniem opowiadał o kolejnych budynkach, wskazując ich funkcje oraz wiążące się z nimi historie i legendy. Zwiedziliśmy Kościół Marii Panny oraz Kościół Świętego Krzyża. Oba wywarły na nas wrażenie swoim ogromem oraz bogactwem zdobień. Po półtora godzinnym spacerze wróciliśmy do hostelu, by po krótkim odpoczynku udać się na obiadokolację. Najedzeni i uśmiechnięci wróciliśmy do pokoi na „krótkie leżakowanie”, ponieważ czekała nas jeszcze przechadzka po okolicy i małe zakupy w sklepie. Dalszą część wieczoru spędziliśmy na „ogrywaniu opiekunów” w grze w karty.

Dzień 3 – 02.04.2019r.

Dzień jak zwykle zaczęliśmy od pożywnego i sytego śniadania. Następnie udaliśmy się tramwajem do placówki WBS, by dalej zgłębiać tajniki programu AutoCAD. Dziś zajmowaliśmy się wymiarowaniem rysunków, umieszczaniem na wspólnym rysunku kilku elementów przy użyciu skalowania, oraz tworzyliśmy bloki czy rysowaliśmy części maszyn, typu: zawias, tarcza napędową, dźwignia. Po zakończeniu zajęć stażowych udaliśmy się do salonu samochodowego, w którym mogliśmy podziwiać piękne, zabytkowe samochody z poprzedniej epoki. Następnym punktem dnia było zwiedzanie Pasażu Artystycznych Dziedzińców, czyli ciekawych fasad budynków, "grających" podczas deszczu. Aby tradycji wyjazdu do Drezna stało się zadość, udaliśmy się na tureckiego kebaba. Nasyceni wróciliśmy do hostelu, gdzie chwile odpoczęliśmy. Jedni czytali książki, inni relaksowali się przy muzyce. Wieczorem, po spożyciu kolacji, udaliśmy się do centrum na szybki "shopping" oraz podziwiać Drezno w świetle księżyca.

 

Dzień 4 – 03.04.2019r.

Dzień czwarty rozpoczęliśmy od pysznego śniadania przygotowanego przez hostelową kuchnię. Następnie wyruszyliśmy w kierunku naszego przystanku tramwajowego, na którym wsiedliśmy do tramwaju linii numer 7. W połowie drogi do naszego centrum szkoleniowego WBS TRAINIG AG dosiadła się do nas grupa uczniów, odbywających staż szkoleniowy w tym samym ośrodku. Co ciekawe grupa pochodziła z Bułgarii i w dużej mierze składała się z samych dziewcząt, co tylko przekonało nas, jak dobrze funkcjonującym ośrodkiem szkoleniowym jest WBS TRAINING AG, gdyż podejmuje się on współpracy z uczniami z wielu różnych krajów europejskich. Po dotarciu na zajęcia rozpoczęliśmy pierwszy raz pracę w programie AutoCAD 3D. Nasze zadanie polegało na zapoznaniu się z powierzchnią roboczą programu AutoCAD 3D oraz zaprojektowaniu pierwszych części 3D, takich jak: koła, amortyzatory i świece zapłonowe. Nasze pierwsze kroki nadzorował przez cały czas pan Nakul Gote. Po zakończeniu ćwiczeń przewidzianych na ten dzień, udaliśmy się do „Panometer”, aby zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę stworzoną przez artystę Yadegara Asisi, ukazującą zniszczone Drezno z 1945 roku. To miasto po II. wojnie światowej stało się jednocześnie symbolem tragedii i nadziei, ze względu na ogrom strat poniesionych w trakcie alianckich bombardowań, ale także potęgę i trud włożony w odbudowę tego, jakże pięknego miasta. Po zwiedzeniu tego wspaniałego miejsca udaliśmy się tramwajem w kierunku hostelu na wyczekiwany przez Nas posiłek. Na sam koniec dnia wybraliśmy się na spacer po najbliższej okolicy miejsca naszego pobytu, a po powrocie przed pójściem spać uprzyjemniliśmy wieczór integracyjną grą w karty i kalambury.

Dzień 5 – 04.04.2019r.

Dzień tradycyjnie rozpoczęliśmy od obfitego śniadania, po czym udaliśmy się tramwajem nr 7 do WBS Training AG, gdzie kontynuowaliśmy poznawanie programu AutoCAD 3D. Nauczyliśmy się m.in. jak zaprojektować istotne elementy każdego samochodu, takie jak zawieszenie, podwozie, zbiorniki czy też wał korbowy. Mieliśmy również wprowadzenie do rysunków 2D. Po intensywnych zajęciach pojechaliśmy do Muzeum Historyczno - Militarnego, gdzie mogliśmy zobaczyć liczne pojazdy wojskowe takie jakie czołgi oraz oglądaliśmy pamiątki i przedmioty codziennego użytku z okresu wojennego. Staliśmy się częścią instalacji artystycznej stworzonej przez Ingo Günther pt. „The Hiroshima Thank-You Instrument”. Muzeum wywarło na nas ogromne wrażenie, ponieważ mogliśmy doświadczyć małej podróży w czasie. Po powrocie udaliśmy się na kolacje, która zaskoczyła nas dziś bezmięsnym potrawami. Na koniec dnia wybraliśmy się na krótki spacer po Starym Mieście.

Dzień 6 – 05.04.2019r. 

Jak zwykle punktualnie o godz. 7:30, do czego bardzo pozytywnie odniosła się niemiecka obsługa, zjawiliśmy się na hostelowej stołówce, gdzie zjedliśmy syte śniadanie. Następnie, zgodnie z codziennym planem, wyruszyliśmy tramwajem numer 7 do placówki WBS. Na zajęciach z sympatycznym panem Nakulem, nazywanym przez nas Svenem, dalej dziś doskonaliliśmy umiejętności projektowania przestrzennego w programie AutoCAD 3D. Popołudnie spędziliśmy w Muzeum Techniki, gdzie każdy z nas mógł zmierzyć się z łamigłówkami i zabawami logicznymi, po czym wróciliśmy na pyszną obiadokolację., Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na zakupy do ogromnego Kauflandu oraz na standardowy wieczorny spacer po Starówce Drezna. Resztę wieczoru spędziliśmy na graniu w karty i  piłkarzyki. Przemęczeni całym tygodniem wytężania umysłów, planujemy jutro trochę dłużej pospać :)

Dzień 7 – 06.04.2019r. 

Sobota to pierwszy dzień kiedy mieliśmy wolne od stażu w WBS Training. Z tego powodu dzień zaczęliśmy troszkę później. Śniadanie rozpoczęło się o 8:30. Po zjedzeniu najważniejszego posiłku w ciągu dnia postanowiliśmy pojechać naszym ulubionym środkiem transportu - tramwajem do parku Großer Garten, gdzie mogliśmy zachwycać się  budzącą się  zimie naturą. W centrum zielonego serca Drezna mogliśmy podziwiać Palais im Großen Garten, czyli historyczny barokowy pałac oraz fontannę. Dzięki słonecznej pogodzie, mogliśmy zrelaksować się po całym tygodniu zmagań z programem AutoCAD, spacerując po parku. Podziwialiśmy z zewnątrz znajdujący się obok parku stadion miejscowej drużyny piłki nożnej Dynamo Drezno. Około 13 nastąpiła zmiana opiekunów. Był to czas powitań i pożegnań. Popołudnie spędziliśmy grając w FIFĘ na PlayStation, karty oraz udając po raz kolejny już podczas wyjazdu na kebabaJ  Punktualnie o 17:45 spotkaliśmy się na kolacji, już wspólnie z nowymi opiekunami. Po posiłku udaliśmy się na krótki shopping. Wieczór spędziliśmy tradycyjnie grając w karty, państwa miasta oraz relaksując się oglądając filmy i słuchając muzyki.

Dzień 8 – 07.04.2019r. 

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano od śniadania, które miało zapewnić nam siłę na wycieczkę do stolicy Niemiec-Berlina. O godzinie 8:00 przyjechał pod nasz hostel bus, którym udaliśmy się w podróż. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był East Side Gallery, czyli fragment muru berlińskiego. Mogliśmy podziwiać przepiękne graffiti artystów z całego świata. Następnie przewodnik zabrał nas na Spandauer Vorstadt i Scheunenviertel, gdzie również mogliśmy nacieszyć oko sztuką uliczną. Później udaliśmy się pod Bundestag, a następnie na Wyspę Muzeów, gdzie mogliśmy odpocząć na zielonej trawce przed Katedrą Berlińską. Ponadto  udaliśmy się zobaczyć  Bramę Brandenburską, gdzie akurat odbywał się maraton oraz zasmakowaliśmy tamtejszych specjałów. Zadowoleni i odrobinę zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną do naszego hostelu, gdzie zjedliśmy pożywną obiado-kolację. O 22:30 nastąpiła cisza nocna i każdy z nas wskoczył do łóżeczka czekając z utęsknieniem na jutrzejsze zajęcia  z tutorem Nakulem.

Dzień 9 – 08.04.2019r. 

Nowy tydzień rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem, po którym punktualnie o 8:03 spotkaliśmy się w holu hostelu, by wyruszyć na staż. W drodze na tramwaj zaliczyliśmy rozgrzewkę w postaci krótkiego biegu, gdyż nasz ’Pennrich’:) przyjechał minutkę za wcześnie. W WBS Training AG zostaliśmy jak zawsze miło przywitani przez pana Nakula, z którym wymieniliśmy kilka zdań o minionym weekendzie i przystąpiliśmy do nauki kolejnego programu - Inventora. Poznaliśmy podstawowe komendy, tworzyliśmy parametryzowane szkice, uzupełnialiśmy je siatkami i ćwiczyliśmy nawyk zapisywania dokumentu podczas pracy;) Popołudnie spędziliśmy robiąc zakupy spożywcze, podróżując tramwajem i odpoczywając w pokojach. Nie było zaskoczeniem, że kolacja znów była bardzo smaczna. Każdy znalazł coś dla siebie i najadł się, by wieczorem mieć siłę na grę w karty, oglądanie ciekawego filmu czy rozmowy z przyjaciółmi.

Dzień 10 – 09.04.2019r. 

Kolejny dzień praktyk rozpoczęliśmy tradycyjnie od śniadania w hostelu, po czym udaliśmy się do placówki WBS Training AG, gdzie standardowo odbywały się nasze zajęcia. Dzisiaj doskonaliliśmy swoje umiejętności w programie Inventor, a dokładniej - tworzyliśmy szkice parametryczne i stosowaliśmy w nich różne wiązania. Po zajęciach, które zleciały w bardzo szybkim tempie, przemieściliśmy się do Szklanej Manufaktury Volkswagena w Dreźnie. Poznaliśmy tam ideologię koncernu oraz ich cele. Mieliśmy także okazję zobaczyć cały proces produkcji samochodów.   Ponadto podziwialiśmy prototypy autonomicznych samochodów stopnia 5, sterowanych tylko głosem, jak i pierwsze generacje Volkswagena Golfa z silnikami elektrycznymi. Pod koniec zwiedzania mogliśmy poczuć się jak kierowca nowego modelu i wsiąść za kierownicę oglądanego pojazdu. Na każdym z nas Manufaktura zrobiła ogromne wrażenie i myślę, że długo będziemy wspominać wizytę u niemieckiego producenta samochodów. Po wyczerpującym dniu wróciliśmy do hostelu na kolację, zaś wieczór upłynął zgodnie z rutyną na grze w karty i wspólnych rozmowach.

Dzień 11 – 10.04.2019r. 

Dziś – środa, powoli widać zbliżający się koniec pobytu na stażu w Niemczech. Pogoda zaczęła się pogarszać, rano było chłodno, więc nie obyło się bez cieplejszego ubioru. Po śniadaniu standardowo poszliśmy na przystanek, skąd tramwaj Weixdorf linii numer 7 zabrał nas do miejsca, gdzie chłoniemy coraz więcej wiedzy w postaci nowych funkcji z programu Inventor. Tym razem nie była to zwykła 38- minutowa podróż, ponieważ mieliśmy 10 -minutowe opóźnienie przez strajkujących taksówkarzy, którzy blokowali drogę wszystkim uczestnikom ruchu, a trąbiąc dawali o sobie znać. Gdy dotarliśmy na miejsce od razu zajęliśmy swoje stanowiska i zabraliśmy się do dalszej pracy w programie Inventor. Dzisiaj poznaliśmy tajniki łączenia części w elementy oraz jak tworzy się widok i przekrój wcześniej stworzonych części i elementów. Po zmaganiach i trudnościach, z którymi zmierzyliśmy się na zajęciach wróciliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie większość spędziła czas odpoczywając. Po kolacji zaczęliśmy pracę nad przygotowaniami prezentacji końcowych, ale też nie obyło się bez codziennego uzupełnienia naszego „Dzienniczka praktyk”.

Dzień 12 – 11.04.2019r. 

Dzień rozpoczęliśmy tak jak zwykle obfitym śniadaniem oraz tradycyjna podróżą tramwajem nr 7. Po dotarciu do placówki WBSu zajęliśmy  miejsca przy swoich stanowiskach i przystąpiliśmy do pracy.  Prowadzący staż pokazał nam, jak tworzyć animacje maszyn w programie komputerowym „Inventor”. Następnie przedstawił  założenia projektu, który podlega końcowej ocenie. Czym prędzej podzieliliśmy się na grupy i zabraliśmy  do pracy. Po stażu  wyruszyliśmy na zakupy. Po kolacji zaś kontynuowaliśmy prace nad projektem na naszych laptopach. Jutro czeka nas dzień pełen emocji, wrażeń i lekkiego stresu, ponieważ „bronimy” naszych prezentacji, które mają pokazać efekty naszej 2-tygodniowej pracy.

Dzień 13 – 12.04.2019r. 

O 7:00 nastąpiła jak zawsze pobudka. Po śniadaniu wyruszyliśmy w ostatnią podróż 'Pennrichem' - naszym ukochanym tramwajem, w kierunku placówki WBS. Byliśmy nieco przemęczeni i niewyspani po przygotowaniach do przedstawienia naszych końcowych projektów. Wszystko jednak poszło po naszej myśli. Każdy z nas otrzymał upragnione certyfikaty, a nasi opiekunowie mały podarunek. Zaraz po zajęciach zjedliśmy pyszną pizzę wraz z naszym Nakulem, wspaniałym nauczycielem i Laurą, koordynatorką projektu po stronie niemieckiej. Po zrobieniu zdjęć i wpisach do księgi pamiątkowej pożegnaliśmy się i opuściliśmy placówkę WBS. Następnie udaliśmy się na zakupy po prezenty i pamiątki, aby zabrać je ze sobą do Polski. Nie odbyło się także bez pysznego kebaba, tudzież pizzy. Po kolacji grupa uczniów wraz z opiekunem udała się na wycieczkę do Meczetu. Resztę wieczoru spędziliśmy razem w pokojach, pakując się do jutrzejszego wyjazdu oraz wspominając niesamowite chwilę przeżyte w Dreźnie przy dobrej partyjce gry w kenta.

Dzień 14 – 13.04.2019r.

I tak oto czas pobytu na 2-tygodniowych praktykach w Dreźnie dobiegł końca. Pora wracać do kraju, do Polski . Nasze kompetencje zawodowe w zakresie programów AutoCAD oraz Inventor  znacznie się poszerzyły. Wzrosły również nasze umiejętności językowe. Nauczyliśmy się  wielu nowych  zwrotów zarówno po angielsku i niemiecku, a niektórzy z nas przełamali barierę językową, która przez tak długi czas przeszkadzała nam w płynnej mowie w obcym języku. Bardzo dobrze będziemy wspominać pana Nakula, który okazał się fantastycznym nauczycielem.

Hostel pożegnał nas obfitym śniadaniem wysokiej jakości, po którym znieśliśmy swoje bagaże i ostatni raz spojrzeliśmy na naszą urokliwą dzielnicę. Droga do Kleszczowa szybko minęła, gdyż większość z nas spała w czasie podróży, budząc się dopiero daleko od niemieckiej granicy. Po dotarciu pod  naszą szkołę, pożegnaliśmy się  ze sobą oraz naszymi opiekunami i powróciliśmy do swych domów.