Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Prądowe Rewolucja  czyli Prąd z Gruchy i Pietruchy
Co zrobić gdy wieczorem np. w trakcie burzy lub na biwaku zabraknie nam źródła napięcia? Cóż rozwiązanie jest w zasięgu ręki, a konkretnie w …kuchni i ogrodzie. Czy można otrzymać prąd z warzyw lub owoców? Uczniowie 1t pokazali, że tak. W ramach wspólnego projektu realizowanego na przedmiotach Podstawy Mechatroniki i Wiedzy o Kulturze uczniowie przygotowali niezwykłą promocję doświadczeń, które udowodniły, że można wytworzyć prąd elektryczny z warzyw, owoców i ich przetworów. Ale na czym właściwie polegał eksperyment? Sok z owoców stanowił elektrolit (czyli materię zdolną do przewodzenia prądu elektrycznego). W owocach i warzywach zamocowano elektrody: np. ocynkowane śruby i miedziane druty. W wyniku reakcji metali z kwasem znajdującym się w owocach/warzywach powstało napięcie, które można wykorzystać np. do zaświecenia diody LED. W czasie przerw uczniowie klas technikum i liceum mieli okazje zapoznać się z eksperymentami, wziąć udział w konkursach z wiedzy dotyczącej m.in. wytwarzania energii i wygrać smakowite nagrody. Wszystkie projekty okazały się sukcesem chociaż tego dnia zapach kiszonych ogórków i kiszonej kapusty był dość intensywny. Ale czego się nie robi dla nauki.