Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzień Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, mimo że ustawa nie precyzuje dlaczego data tego święta jest ustalona na ten dzień, to jednak 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne.
Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka – po rozbiciu III Komendy WiN-u to właśnie oni powołali w styczniu 1947 r. kontynuację największej organizacji podziemnej. Zajęli się działalnością wywiadowczą i propagandową. Wszyscy zostali aresztowani przez UB i poddani brutalnemu śledztwu. Przez komunistyczny sąd zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w potylicę, 1 marca 1951 r.
Dla upamiętnienia „żołnierzy niezłomnych” w naszej szkole zostały przybliżone sylwetki, tylko niektórych osób z podziemia antykomunistycznego, m.in. Witolda Pileckiego, gen. Fieldorfa, Danuty Siedzikówna. Czas pamięci o „żołnierzach drugiej konspiracji” stał się przyczyna debaty o wartościach, które kierowały nimi w walce z władzą komunistyczną, a także podstawą do dyskusji nt. patriotyzmu w współczesnym świecie. W szczególności odpowiedzi na pytanie co oznacza dla każdego z nas słowo patriotyzm, patriotyzm na co dzień. Co dla współczesnej młodzieży oznacza bycie patriotą?.