Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wyjazd na spektakl operowy pt „Aida"
W ramach realizacji projektu „Bliżej Teatru Wielkiego w Łodzi” uczniowie naszej szkoły (z klas: III C, III B, II C, I B, I A) w dniu 25 kwietnia 2018 r. obejrzeli spektakl operowy pt „Aida” autorstwa G. Verdiego. Libretto opowiada historię Aidy, córki etiopskiego króla Amonastra, która jako niewolnica na egipskim dworze zakochuje się z wzajemnością w egipskim wodzu – Radamesie. Na jej nieszczęście, kocha się w nim również córka egipskiego króla – Amneris. Kiedy wybucha wojna pomiędzy Etiopią i Egiptem, Radames zostaje wybrany na głównodowodzącego armią. Zrozpaczona Aida życzy powodzenia ukochanemu wiedząc jednak, że w ten sposób występuje przeciwko własnemu ojcu i krajowi. Gdy zwycięski Radames powraca z walk, egipski król ofiaruje mu rękę swojej córki Amneris, a Aida i jej ojciec Amonastro mają pozostać zakładnikami. Radames pójdzie za głosem serca i dokona niewłaściwego wyboru, co popchnie go wpierw do zdrady swojego ludu, w końcu zaś sprowadzi nań śmierć. „Aida” w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego to opowieść o miłości i patriotyzmie. O tym, że czasami trzeba pomiędzy tymi uczuciami dokonać wyboru i o tragediach, które z takich dylematów mogą wynikać. Łódzka inscenizacja przykuwa uwagę swoją oryginalną i efektowną scenografią.Mimo że opera nie należy do najłatwiejszej w odbiorze, a dodać należy, że śpiewano ją w języku włoskim, w języku polskim były jedynie napisy, widowisko spodobało się naszej młodzieży. Podziwili zwłaszcza rozmach scenograficzny i efektowne sceny baletowe.  Nawet ci, którzy uznali, że raczej nie są miłośnikami tego rodzaju sztuki, twierdzili, że warto było ją zobaczyć.