Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak nie czytam jak czytam!
8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. Nasza szkoła także włączyła się do akcji " Jak nie czytam jak czytam" zorganizowanej przez wydawnictwo Biblioteka w szkole, pod Patronatem Biblioteki Narodowej. Udział wzięli wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, oprócz klas maturalnych, a także zaproszeni uczniowie z sąsiedniego gimnazjum pod opieką Aleksandry Ignasiak-Smeli. Miejscem akcji byla aula w Solparku.
Dla wzmocnienia efektu, czytanie książek zostało wzbogacone o happening "Droga do książki bywa trudna i kręta ale gdy już na nią wkroczysz, nie będziesz chciał z niej zejść".
Aby wydarzenie to przebiegło bez zakłóceń, wszyscy uczestnicy zostali przeprowadzeni przez bramkę, gdzie zostawili komórki i niedozwolone przedmioty m.in lektury, podręczniki ;) Następnie, z wybraną książką, wyznaczoną krętą drogą zakończoną lekko uchyloną czarną kurtyną, wchodzili na aulę. A tam, czekała ich miła niespodzianka, zmiana nastroju,ze sztywnego i sztucznego, na przyjazny, sprzyjający dobrej atmosferze czytania.
Przed wejściem, jak statuetki stali uczniowie ubrani na czarno w białych rękawiczkach, swoim wyglądem wyciszając i przygotowując uczestników na wyjątkowe wydarzenie. Panowała podniosła i uroczysta atmosfera. W środku zastali przestrzeń wypełnioną zielenią i odgłosami ptaków imitującą polanę, co dawało uczucie odprężenia i relaksu. Dodatkowo dla wzmocnienia pozytywnej energii na każdego uczestnika po wejściu na aulę czekało indywidualne powitanie i upominek- zakładka do książki (aby zaznaczyć stronę, na której przerwane zostanie czytanie). A na zapominalskich, pogotowie czytelnicze, które proponowało wybrane książki z ksiegozbioru biblioteki.
Akcja trwała jedną godzinę.Na zakończenie, po wyjściu z auli, czekał jeszcze na wszystkich słodki poczęstunek w postaci serduszek z napisem "Kocham książki".
Do akcji przystępowailiśmy z pewną obawą jak zostanie przyjęta ale po niej nie mamy żadnych wątpliwości, że trzeba ją powtórzyć. Była to niezwykła godzina, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich a zwłaszcza bibliotekarza. Cudowny obraz, pełna aula zaczytanych!!!
Dziękuję tym samym Organizatorom akcji , że dostarczyli nam bibliotekarzom, argumentu i sposobności doskonałej formy promocji czytelnictwa.
Dziękuję również uczniom klasy 1a za wspólną organizację wydarzenia, a także Dyrekcji i Nauczycielom za wsparcie naszych działań.