Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W tym roku obchodzimy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (Ustawy Rządowej). Konstytucję uchwalono w 1791 roku podczas sejmu Czteroletniego – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dokument ten wprowadzał reformy ustrojowe w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zapowiadał naprawę systemu politycznego i wewnętrznych stosunków społecznych panujących w państwie oraz miał zapobiec dalszemu rozkładowi państwa. Konstytucja do dziś pozostała symbolem możliwości odrodzenia moralnego narodu, symbolem próby wybicia się na niepodległość.
W naszej szkole uroczysta akademia ku czci tego święta odbyła się 30 kwietnia. Uczniowie pod opieką nauczycieli historii: pani Anety Walczyk i pani Justyny Skibińskiej przygotowali multimedialny montaż słowno-muzyczny. Młodzież w swoim wystąpieniu przypomniała fakty historyczne i okoliczności związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz wyjaśniła, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. Uroczystość, podczas której nawiązano także do obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zachęcała do zatrzymania się na chwilę i refleksji nad przeszłością. Niosła przesłanie , że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród dla dobra Ojczyzny żyć odpowiedzialnie i w duchu wzajemnego szacunku.