Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warsztaty profilaktyczne dotyczące zdrowia psychicznego
W dniu 9 maja 2019r. w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Szkoły Promujące Zdrowie” dla uczniów liceum i technikum zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne dotyczące zdrowia i rozwoju psychicznego młodzieży z uwzględnieniem czynników ochronnych zdrowia psychicznego oraz metod wsparcia w grupie rówieśniczej. Warsztaty przeprowadziła psycholog, pani Alicja Ciszewska- pracownik Oddziału Psychiatrii Młodzieżowej CSK UM w Łodzi. Prowadząca przedstawiła uczniom krótką charakterystykę zaburzeń psychicznych najczęściej występujących u młodzieży – najważniejsze objawy i sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o pojawiającym się problemie. Zwróciła uwagę, że uzależnienia od różnych środków psychoaktywnych są również zaburzeniem psychicznym, o czym często się zapomina. Uczniowie brali aktywny udział, zadawali pytania i wykazywali się posiadaną wiedzą na temat zdrowia psychicznego. Prowadząca zwróciła uwagę, że Internet i różne fora nie są w tym przypadku dobrym źródłem wiedzy ponieważ często wypowiadają się tam osoby, które nie są specjalistami, same się diagnozują i udzielają niewłaściwych porad. Dzięki zajęciom uczniowie mogli uzupełnić swoją wiedzę oraz poznali zasady wsparcia w grupie rówieśniczej. Pani psycholog zwróciła uwagę, że jeśli ktoś z naszych znajomych ma problem nie należy go krytykować, oceniać, wyśmiewać ani ignorować. Jeśli chcemy pomóc, to przede wszystkim należy nawiązać rozmowę, w której będziemy chcieli wysłuchać tej osoby, zadawać pytania. Jeśli ktoś nie chce rozmawiać bardzo ważnym komunikatem jest potwierdzenie, że w razie potrzeby może liczyć na naszą pomoc. Jeśli problem jest poważny wskazane jest szukanie zaufanego dorosłego, który będzie potrafił pomóc, a w razie konieczności pomoże przekonać osobę do poszukania wsparcia u specjalisty. Prowadząca przedstawiła również różnice pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą oraz lekarzem psychiatrą. Zajęcia były ważnym elementem psychoedukacji uczniów, ponieważ coraz częściej słyszymy o różnych problemach wśród młodzieży i warto posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat.