Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wymiana polsko - niemiecka
W dniach 18.09-24.09.2019 r. po raz kolejny, uczestnicząc w wymianie polsko-niemieckiej, gościliśmy w naszych domach partnerów ze szkoły w niemieckiej miejscowości Ettenheim. 18 września w środowe popołudnie powitaliśmy naszych gości po długiej podróży. Pozostałą część tego dnia przeznaczyliśmy na zakwaterowanie, odpoczynek i zapoznanie z rodziną goszczącą. Następny dzień okazał się dla wszystkich bardzo aktywny i obfitujący w emocje. Uczniowie niemieckiej szkoły mogli przyjrzeć się naszej szkole bliżej poprzez uczestnictwo w zajęciach i jej zwiedzanie. Przywitani przez Panią Dyrektor Agnieszkę Nagodę- Gębicz udaliśmy się na zajęcia lekcyjne wraz z partnerami. Lekcje matematyki czy geografii okazały się dużym zaskoczeniem ze względu na różnice występujące w szkolnictwie niemieckim i polskim. Za to lekcja języka niemieckiego była świetną okazją do przećwiczenia swoich praktycznych umiejętności językowych z użytkownikami ojczystego języka. Po obiedzie udaliśmy się całą grupą do Urzędu Gminy Kleszczów, gdzie przywitani przez przedstawiciela, mogliśmy dowiedzieć się więcej o miejscowości, w której przebywaliśmy. Po dużej dawce ciekawych informacji udaliśmy się spacerem do Altany Ekologicznej Rezerwatu Łuszczanowice, gdzie przy dźwiękach gitary i wspólnych przyśpiewkach zajadaliśmy się smakołykami przygotowanymi nad ogniskiem. Kolejny dzień (20.09) rozpoczął się w niezwykle interesujący sposób. Nasza polsko-niemiecka grupa miała możliwość zwiedzenia Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Najpierw w siedzibie kopalni dowiedzieliśmy się wiadomości teoretycznych, by później zjeżdżając skarpami setki metrów w dół zobaczyć wyrobisko na własne oczy. Wydobywanie węgla i cały proces widziany na żywo, a także wielkie maszyny do tego służące zafascynowały uczestników i były niebywałą atrakcją tego dnia. Po zregenerowaniu sił i zjedzeniu obiadu udaliśmy się na zajęcia sportowe, by przy wspólnej grze móc jeszcze bardziej się zintegrować. Rozpoczął się weekend, który był czasem wolnym dla wszystkich uczestników wymiany. Każdy z nas miał inny ciekawy sposób na spędzenie go. Jedni wyruszali na wycieczki w bardziej odległe miejsca takie jak Warszawa czy Łódź, a drudzy decydowali się na pokazanie okolicznych miejscowości czy też atrakcji takich jak np. Góra Kamieńsk. W dobrych humorach po spędzonym wspólnie weekendzie w poniedziałkowy poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Pierwszym naszym przystankiem było Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Miejsce to będące krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości jest warte odwiedzenia przez każdego z nas. To niezwykłe popołudnie budziło w nas refleksje i było bliskim spotkaniem z historią. Po nostalgicznych chwilach przyszedł czas na wieczorne powitanie malowniczego Krakowa oraz zakwaterowanie w hotelu i zebranie sił na kolejny intensywny dzień. Ostatni dzień naszej wymiany rozpoczął się zwiedzaniem Krakowa, jego zabytkowych, historycznych i pięknych miejsc. Ostatnie wspólne chwile przeznaczyliśmy na radosne wspomnienia podczas przejazdu na lotnisko, gdzie ze łzą w oku pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół, życząc im szczęśliwego powrotu do domu.