Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Narodowe czytanie - 2 września 2016 r.
Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność. W celu podkreślenia ogromnej roli czytania i konieczności rozwijania kompetencji czytelniczych przez całe życie kancelaria prezydenta RP w 2012 roku lekturą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza zainicjowała akcję Narodowego Czytania. Głównym jej celem ustanowiła popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej poprzez kontakt z wybitnymi dziełami literatury polskiej. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku Lalkę przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.
Kolejna edycja Narodowego Czytania w Kleszczowie została zainaugurowana w przeddzień ogólnopolskiego obcowania z lekturą. Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie z przyjemnością wysłuchali wybranych przez p. Ewę Zagaj fragmentów Quo Vadis Henryka Sienkiewicza w wykonaniu: Moniki Ciężkiej, Oli Staśkowskiej, Magdy Wysockiej i Filipa Chlebowskiego. Oprawę artystyczną przygotował Eryk Łuszczyński pod opieką Barbary Mickiewicz. W realizacji przedsięwzięcia pomagały i dobrą radą służyły również: p. E. Szczepaniak – Sieradzka, p. E. Szymak i p. A.Walczyk.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z Chłopami Władysława St. Reymonta, Weselem Stanisława Wyspiańskiego, Popiołami Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej Noce i dnie.
W roku szkolnym 2016/2017 jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej jest rozwijanie kompetencji czytelniczych. Udział naszej szkoły w akcji Narodowego Czytania to kontynuacja działań i projektów organizowanych przez bibliotekę szkolną.