Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

UNIWERSYTET DZIECIĘCY
Mając na względzie dobre praktyki współpracy między instytucjami edukacyjnymi różnego stopnia oraz kierując się dobrem i wszechstronnym rozwojem dzieci dyrektorzy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie oraz Publicznego Przedszkola Samorządowego w Łuszczanowicach zawiązali współpracę w ramach której w roku szkolnym 2016/2017 przedszkolna grupa 6-latków odwiedzać będzie wraz z opiekunami liceum w Kleszczowie celem odbycia zajęć z języka angielskiego oraz fizyki.

Zajęcia trwają po 20 minut i są prowadzone przez anglistkę Annę Pałczyńską oraz fizyczkę Ewę Mordalską. Ustalono sześć terminów spotkań rozłożonych na cały rok szkolny 2016/2017. Tematyka zajęć języka angielskiego obejmuje m.in. owoce, ubrania, części ciała, pory roku, pojazdy, a fizyki właściwości fizyczne ciał, maszyny proste, oddziaływania elektryczne, grawitacja, ruch ciał niebieskich oraz elementy optyki takie jak zjawisko tęczy. Spotkania mają na celu nie tylko poszerzenie wiedzy przedszkolaków, lecz również zebranie przez nich nowych doświadczeń oraz rozwijanie umiejętności odnalezienia się w nowym środowisku.

17 października odbyła się pierwsza wizyta podopiecznych PPS w Łuszczanowicach. Inaugurując „rok akademicki” dyrektor Agnieszka Nagoda-Gębicz rozdała stworzone specjalnie na potrzeby tego projektu indeksy, do których przedszkolaki będą zbierać wpisy za obecność na każdych kolejnych zajęciach. Po zapoznaniu się z terenem szkoły sześciolatki wzięły udział w zajęciach języka angielskiego na temat owoców. Nauczyciel ZSP użyła wielozmysłowych metod aktywizujących, które są obecnie uważane za bardzo skuteczne. Przydatny okazał się również sprzęt, jakim dysponuje ZSP w Kleszczowie. Zajęcia z fizyki przeprowadziła pod nieobecność nauczycielki fizyki nauczycielka chemii – Eliza Jagła, która pokazała dzieciom jak w prosty sposób można eksperymentować przy użyciu produktów dostępnych w każdym domu takich jak mąka ziemniaczana, woda, olej czy ocet. Dzieci wyszły zafascynowane.

Osobami odpowiedzialnymi za projekt Uniwersytet Dziecięcy są Anna Pałczyńska (ZSP w Kleszczowie) oraz Katarzyna Oborska (PPS w Łuszczanowicach).