Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Spotkanie z Panem Stanisławem Hejakiem
Pan Stanisław Hejak, historyk i genealog amator, odwiedził naszą szkołę we wtorek 22 listopada. W spotkaniu uczestniczyły pierwsze i drugie klasy językowe. Pan Hejak jest mieszkańcem Wolicy i od kilku lat zajmuje się historią naszych terenów - poszukuje swoich przodków, ale także zgłębia historię osadnictwa na ziemiach gminy Kleszczów. Z dwugodzinnego wykładu dowiedzieliśmy się między innymi, że tereny współcześnie należące do gminy zamieszkiwali w przeszłości bardzo licznie Czesi i Żydzi. W wielu miejscach są jeszcze ślady ich osadnictwa w postaci starych cmentarzy.
Pan Hejak przedstawił nam też bogatą kolekcję zdjęć przedstawiających życie ludzi w naszych okolicach, pochodzących głównie z początku XX wieku. Ponieważ informacji, które posiada ten niezwykły historyk, nie da się scalić do dwóch godzin, to jesteśmy już umówieni na kolejną dawkę ciekawych opowieści.