Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Podróżowanie z Herbertem i nie tylko
13 grudnia klasa I a i I b wzięły udział w promocji książki "Zbigniew Herbert. Podróż Pana Cogito". Książka jest zbiorem wierszy poety w wersji polskiej i wersji portugalskiej. Wydarzenie poświęcone tomowi przygotowane zostało przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i odbyło się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Mieliśmy przyjemność wysłuchać pięknego wykładu wybitnej znawczyni Herberta, prof. Danuty Opackiej-Walasek, a potem recytacji wierszy Herberta po portugalsku i po chińsku. Promocji towarzyszyły także inne atrakcje, np. wspólna nauka jednego w utworów poety na pamięć. Nasi uczniowie zasilili szeregi ochotników, niektórzy wygrali nawet książki.
Po spotkaniu z Herbertem przyszedł czas na spotkanie z Włoszką i z Kirgiską. Doktorantki Katedry Międzynarodowych Studiów polskich opowiadały o swoich krajach, zwyczajach językowych i zasadach savoir-vivre'u. Słuchaliśmy i tęskniliśmy... za włoskim temperamentem i jedzeniem oraz za kirgiskim pięknym krajobrazem i wolnością. W tym czasie klasa matematyczna zgłębiała tajniki liczb podczas wykładu na Wydziale Matematyki.
Po uczcie intelektualnej, po śląskim posiłku, udaliśmy się na kolejną ucztę - filmową. "Nowy początek" okazał się kontynuacją wyzwań dla intelektu. Film stawia wiele pytań, między innymi o to: jak mówimy i jak słowa oddają to, co chcemy nimi wyrazić?; czy język nas ogranicza i powoduje konflikty?; po co uczyć się innych języków?; czym jest i dokąd zmierza współczesna nauka? itd.
Relację z pierwszej ręki, sprawozdanie Bartka Nowaka z I b, można przeczytać TUTAJ.