Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka do Warszawy „Niewidzialna Wystawa” i „Skrzypek na dachu”
27 lutego 2017 r. 50 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udało się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu była „Niewidzialna Wystawa”, czyli wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której można było wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi. Godzinny „spacer” w całkowitej ciemności - pod opieką niewidomych i niedowidzących przewodników - pozwolił młodzieży odkryć zupełnie inny świat, którego istnienia często nie zauważamy. Widzenie świata poprzez zmysły inne niż wzrok okazało się dla naszych uczniów niezwykłym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem. W tej nowej sytuacji, przy „braku wzroku”, mogli poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi i dzięki temu lepiej ich zrozumieć , ale również doświadczyć, że nawet w ciemności świat może być piękny i pełny.
Poza zwiedzaniem części niewidzialnej wystawy uczniowie uczestniczyli w warsztatach w części widzialnej . W niej poznali nie tylko alfabet Braille’a i przedmioty, które pomagają osobom niewidomym lub słabo widzącym sprawniej funkcjonować w codziennym życiu, ale też dowiedzieli się czym jest tyflografika.
Kolejnym punktem wyjazdu był Teatr Żydowski i wystawiany w nim ponadczasowy musical „Skrzypek na dachu” w znakomitej reżyserii Jana Szurmieja na podstawie powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja spektaklu rozgrywa się w Anatewce, małym miasteczku, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej. Musical bardzo zręcznie i wyczerpująco opowiada historię mleczarza Tewjego, pokazując jednocześnie tradycje ludności żydowskiej, ich zwyczaje i problemy. Spektakl podkreśla obyczaje żydowskie, a także radość i zadowolenie, jakie Żydzi czerpali z życia. Nie brakuje więc muzyki, piosenek i tańca charakterystycznych dla społeczności żydowskiej. Choć sztuka porusza tematy całkiem ważne i istotne, robi to w lekki, chwilami humorystyczny i żartobliwy sposób. Dzięki temu 3 godzinnego, nagrodzonego zasłużonymi owacjami na stojąco „Skrzypka na dachu” ogląda się z żywym zaciekawieniem i czystą przyjemnością. Po spektaklu uczniowie stwierdzili, że na pewno na długo zapamiętają sceną wesela, wymyślonego snu Tewjego, jego przezabawne spotkanie z rzeźnikiem, wykonanie słynnego Gdybym był bogaty oraz ostatnie słowa, które wypowiada w musicalu "chodźcie dzieci , ruszamy..."
Wycieczka okazała się bardzo udana a spektakl „Skrzypek na dachu” pięknie wpisał się w realizowany w naszej szkole - w ramach lekcji historii i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - cykl Spotkania z kulturą żydowską.