Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka Oświęcim - Kraków
20 marca 2017 r. uczniowie klas: II a i II c wraz z opiekunami - panią Anetą Walczyk, panią Ewą Zagaj, panią Joanną Durką oraz panią Barbarą Mickiewicz - uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Krakowa.
W Oświęcimiu zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau a w nim wystawę stałą i obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I:
• Bramę „Arbeit macht frei”
• Plac apelowy
• Blok 5 (mienie Ofiar), Blok 6 (warunki egzystencji), Blok 10 (eksperymenty medyczne), Blok 11 i dziedziniec (znaczenie w obozowym terrorze), Blok 27 (wystawa Szoa)
• Piętro bloku 4 (model komory gazowej)
• Komorę gazową i krematorium
oraz baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych, krematoriów w obozie Auschwitz II - Birkenau. Po obozie uczestników wycieczki oprowadzali przewodnicy, którzy w sposób bardzo przejmujący opowiedzieli o najgorszej potworności XX wieku.
Drugim punktem wycieczki była wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach. Jest to ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia Auschwitz, oznaczonego numerem 432, która obok swej wartości artystycznej, przedstawia niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów Auschwitz. Ta artystyczna wizja gehenny obozowej jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.
Ostatnim punktem wycieczki był Kraków i jego dzielnica Kazimierz. Po brukowanych uliczkach, uroczych podwórkach i placach tej części miasta pełnej unikatowej żydowskiej architektury i zabytków (m.in. synagoga Remuh i cmentarz żydowski) oprowadzała uczniów pani przewodnik. Następnie uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem przeszli na Plac Bohaterów Getta i pod Fabrykę Emalia Oskara Schindlera (obecnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).
Przed udaniem się w drogę powrotną, uczniowie wraz z opiekunami, zatrzymali się na Rynku Głównym, by spacerując podziwiać znajdujące się na nim kilkusetletnie obiekty zabytkowe.