Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczniowie Technikum w Narodowym Centrum Badań Jądrowych
10 kwietnia 2017 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy I i II Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. To tu znajduje się jedyny w Polsce, działający reaktor jądrowy, który nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie.  „Maria” ma już ponad 40 lat, ale w dalszym ciągu jest jednym z najlepszych reaktorów badawczych w Europie.

Wizyta w NCBJ rozpoczęła się wykładem przemiłej i pełnej humoru pani mgr Ewy Droste. Wykład, wzbogacony efektownymi eksperymentami dotyczył  promieniowania, materiałów promieniotwórczych, izotopów, ścieżki beta i wielu innych zagadnień związanych z pracą reaktora. Kolejny wykład przeprowadzony był przez pracownika naukowego, doktora fizyki jądrowej i dotyczył pierwiastków promieniotwórczych. Wykonane zostały doświadczenia, które miały na celu udowodnić, że praktycznie wszystko, do czego dostęp ma człowiek emituje promieniowanie o mniejszym lub większym natężeniu.
Po drugim wykładzie uczniowie wysłuchali jeszcze krótkiego opisu reaktora „Maria” i tuż po tym udali się wraz z przewodnikiem do budynku, w którym znajduje się reaktor. By zobaczyć „Marię” otrzymali identyfikatory, przeszli przez bramę kontrolną i dalej do szatni. Uzbrojeni w fartuchy i „stylowe” niebieskie ochraniacze na buty przeszli przez kolejna bramkę tym razem wyposażoną w detektory promieniowania. Stawia się na nich stopy i kładzie dłonie. Kilka znajduje się też na wysokości głowy i tułowia. Sprawdzają, czy jest się  radiologicznie czystym. Końcowy i najbardziej wyczekiwany etap wycieczki nie zawiódł nikogo. Widok reaktora wywarł na uczniach bardzo duże wrażenie. Mieli oni nawet okazję zobaczyć jego wnętrze stojąc na powierzchni ogromnego basenu wypełnionego wodą. Ponieważ w budynku reaktora nie wolno robić zdjęć  - nie ma dokumentacji fotograficznej ze spotkania uczniów  z „Marią”. Przed wyjściem z budynku uczniowie wysłuchali  jeszcze dodatkowych opowieści  o reaktorze, zobaczyli sterownie i model reaktora.

Kolejnym punktem wycieczki był pałac w Wilanowie. Niestety z powodu  spóźnienia, spowodowanego nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi, uczniowie nie mogli zobaczyć wnętrz pałacu i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Mogli jednak wejść do Parku, który jest bezpośrednią oprawą Pałacu.  Piękna, wiosenna pogoda sprzyjała spacerowi i podziwianiu piękna przyrody. Na terenie parku wilanowskiego uczniowie mieli okazję obejrzeć ogrody w różnych stylach: dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy oraz romantyczny park angielsko-chiński.