Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udział w projekcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Od kilku lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie prowadzi wymianę szkolną z niemiecką szkołą średnią Heimschule Ettenheim. Szkoła partnerska znajduje się w kraju związkowym Badenia Wirtembergia przy granicy francuskiej. W ramach partnerstwa nasza młodzież spędza tydzień czasu w Niemczech oraz gości u siebie rówieśników niemieckich. Wymiana ma charakter obozu językowego. Uczniowie doskonalą znajomość języka niemieckiego, biorąc udział w zajęciach lekcyjnych, wycieczkach przedmiotowych, projektach edukacyjnych. Mieszkając u rodzin niemieckich ma możliwość poznania ich codziennego życia, kultury czy tradycji.
Partnerstwo między szkołami współfinansowane jest przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM). PNWM została powołana 17.06.1991 roku przez ówczesnych premierów Niemiec i Polski: Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego. PNWM ma oficjalnie status organizacji międzynarodowej, a zatem znajduje się w gronie takich organizacji jak Unia Europejska czy ONZ. W Polsce PNWM jest jedyną polsko- niemiecką instytucją o osobowości prawnej organizacji międzynarodowej. Pieniądze na działalność PNWM pochodzą od Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec.
PNWM wspiera również rozwój nauczycieli języka niemieckiego organizując różnego rodzaju spotkania polsko- niemieckie, konferencje czy też seminaria kontaktowe, podczas których zawiązywane są partnerstwa. W trakcie seminarium kontaktowego w Weimar (Niemcy) w roku 2011 doszło do zawarcia partnerstwa pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie a szkołą Heimschule w Ettenheim.

 

Warsztaty językowe z Panem Schmidt z Niemiec
Od 2010 roku naszą szkołę odwiedza Pan Günter Schmidt z Niemiec. Prowadzi on warsztaty językowe z naszą młodzieżą, głównie uczniami klas językowych i maturalnych. Zajęcia prowadzone są wyłącznie w języku niemieckim. Pan Schmidt realizuje treści maturalne. Uczniowie prowadzą dyskusje, rozmowy sterowane, opisują materiały stymulujące, ćwiczą również gramatykę.
Pan Günter Schmidt jest emerytowanym nauczycielem geografii i matematyki oraz dyrektorem szkoły średniej w Bad Salzuflen. Przez wiele lat prowadził zajęcia na wydziale germanistyki częstochowskiego kolegium językowego.