Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Powstanie Warszawskie w literaturze

We wtorek 29 października 2019 r. w ZSP W Kleszczowie, odbyła się niezwykła promocja książek o tematyce Powstania Warszawskiego. Niezwykła? Niezwykła, bo wszystko zaczęło się od Marcela, który jak łącznik w czasie Powstania biegał od klasy do klasy przekazując meldunek o miejscu zbiórki akcji. W międzyczasie grupa rekonstrukcyjna z klas 1tg i 1ag chodząc po szkole i Solparku, przy dźwiękach akordeonu, zachęcała do wspólnego śpiewania zakazanych piosenek* m.in. Siekiera motyka, Czerone jabłuszko, Pałacyk Michla..., wprowadzając wszystkich w nastrój powstańczej Warszawy. Nie obyło się oczywiście bez datków, jak to przy takiej okazji bywa, które chłopcy z dobroci serc postanowili przekazać na chorego kolegę z Bełchatowa.

W klimat powstańczej Warszawy wprowadziły nas także zdjęcia Janka Pawelca i Szymona Kozłowskiego, ukazujące w ciekawej zaaranżacji uczniów, życie młodych Warszawiaków okupowanej stolicy. Zdjęcia zostały wykonane podczas wycieczki do Warszawy i w lasach koło Katarzynowa. Kulminacyjnym punktem dnia, na który niecierpliwie wszyscy czekali w miejscu zbiórki, było wysłuchanie fragmentów książek: Dziewczyny z Powstania Anny Herbich, Powstanie 44 Davisa Normana oraz wspólne wykonanie pieśni Warszawo ma...
Pragnę dodać, że do tej akcji czytelniczej młodzież przystąpiła z ogromnym zapałem, solidnie studiując książki, wetrując strony Internetowe, oglądając eksponaty i zdjęcia podczas wycieczki w Muzeum Powstania Warszawskiego, wsłuchując się w relacje uczestników w VR "Kartka z Powstania" w NCK, spacerując po Starówce śladami Powstańców Warszawy, ucząc się piosenek, szukając artefaktów, robiąc wystawę fotograficzną, ulotki i plakaty A później dzieląc się tym wszystkim z innymi.

Tym samym chcieliśmy powiedzieć, że o naszych Bohaterach pamiętamy i pamiętać będziemy!
Wystawa czynna do końca listopada- zapraszamy.
Projekt realizowany w ramach konkursu Co ja czytam? oraz obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, konkursu " co ja czytam?", animacji z wiedzy o kulturze.

#wolnelektury
#cojaczytam

https://www.youtube.com/channel/UCYp3lWReWyrfti13nDJNGtQ