Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Specjaliści zajmujący się analizą rynku pracy zaliczają mechatroników oraz automatyków do grupy „zawodów przyszłości" co pozwala sądzić, że absolwenci tych kierunków są pożądanymi pracownikami na krajowym i europejskim rynku pracy.

Technik Mechatronik

DSC 0547DSC 0515

 

 

 

 

 

Mechatronika – interdyscyplinarna dziedzina nauki, technika której istotą jest połączenie rozwiązań elektronicznych, elektrycznych i mechanicznych w celu uzyskania możliwie najlepszych efektów w działaniu maszyn i urządzeń. Mechatronik to również osoba, która projektuje i wytwarza części oraz zespoły maszyn i urządzeń mechanicznych za pomocą technik komputerowych. Wykorzystuje ona nowoczesne techniki sterowania maszynami i urządzeniami łączące w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę oraz robotykę. Zadaniem mechatronika jest także opracowywanie dokumentacji technicznej, montaż a także diagnoza i naprawianie urządzeń i systemów mechatronicznych.

 

 

 

 

 

Warto nadmienić, że urządzenia mechatroniczne towarzyszą nam na każdym kroku. Przykładami urządzeń mechatronicznych, z którymi mamy do czynienia na co dzień są bramy garażowe i wjazdowe, automatycznie otwierane drzwi, maszyny technologiczne, taśmy transportowe przy kasach w markecie, na liniach produkcyjnych, szlabany na przejeździe kolejowym czy wjeździe na parking, sygnalizacja świetlna na drodze, sprzęt medyczny ratujący życie, wszelkiego rodzaju protezy medyczne sterowane elektronicznie (np. sztuczne ramię sterowane za pomocą komputera impulsami wysyłanymi przez mózg).

 

 

 

 

 

Absolwenci techników mechatronicznych mogą znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się technologie informacyjne w praktyce, czyli w przemyśle elektromaszynowym, stacjach serwisowych i diagnostycznych, biurach konstrukcyjno- projektowych, w działach kontroli jakości, w ośrodkach naukowych i badawczych.
Mechatronik jest jednym z najmłodszych, a zarazem bardzo poszukiwanym zawodem na rynku pracy.
Jeżeli fascynuje Cię świat robotów, ciekawią inteligentne procesy prowadzące do ożywienia plątaniny metalu i kabli, interesujesz się nowoczesnymi technologiami i chcesz zdobyć zawód dający wiele możliwości zatrudnienia zostań uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie na kierunku Technik Mechatronik. Nauka na kierunku technik mechatronik wprowadzi Cię w świat znany ci dotąd tylko z literatury i filmów science fiction. Poznaj moc płynącą z nauki w najlepszej szkole w województwie łódzkim.