Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ADAPTACJA UCZNIA W NOWEJ SZKOLE

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej jest dla młodego człowieka ważnym momentem
w życiu. Czekają nowe zadania, wyzwania, znajomości, przyjaźnie i wiele trudności.
Każda zmiana, a szczególnie w okresie dojrzewania jest przeżywana bardzo mocno.
Uczeń w nowym środowisku powinien czuć się bezpiecznie i znaleźć swoje własne w nim miejsce.
Nie jest to prosta sprawa, gdyż jednocześnie kumuluje się wiele problemów:
• zmiana środowiska szkolnego;
• uczeń czuje się zagubiony w nowym budynku, w którym nie zna rozkładu sal lekcyjnych i innych pomieszczeń, a na korytarzu tłum nieznanych osób;
• nowy zespół klasowy – przyzwyczajenie się do obcych dotąd osób i obawa przed brakiem akceptacji ze strony koleżanek i kolegów z nowej klasy, obawa przed ośmieszeniem w nowej szkole np. ze względu na sposób zachowania czy też ubiór, problemy ze znalezieniem przyjaciół, kłopoty z nauką w nowej szkole;
• nowi nauczyciele i wychowawca – inne wymagania niż w poprzedniej szkole, poznanie reguł obowiązujących w szkole, dostosowanie do innego sposobu prowadzenia zajęć lekcyjnych i oceniania, przyzwyczajenie się do nowego wychowawcy i jego wymagań;
• nowe, często trudniejsze wymagania edukacyjne – duża ilość lekcji w tygodniowym rozkładzie zajęć, konieczność uczenia się dużej partii materiału na kolejne dni, przyzwyczajanie się do większej samodzielności w zdobywaniu wiedzy niż w szkole gimnazjalnej.
Ponadto dochodzą problemy innej natury, a wśród nich:
• oczekiwania rodziców, by w nowej szkole osiągać dobre i bardzo dobre wyniki
w nauce,
• chęć samorealizacji i zdobycia odpowiedniej pozycji towarzyskiej w nowej szkole
i zespole klasowym
• przeżywanie pierwszych miłości,
• zmiana postrzegania ludzi i świata – krytyczny stosunek do otoczenia,
• presja rodziców i szkoły do dojrzałego i odpowiedzialnego zachowania.

czytaj całość