Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trzy dni w Trójmieście
W dniach 9-11 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły – pod opieką p. Barbary Mickiewicz, p. Anety Walczyk, p. Marzanny Grzejszczak, p. Ewy Zagaj i p. Piotra Szczepaniaka - uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Wyjazd odbył się w ramach realizowanych w naszej szkole projektów edukacyjnych: „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i „Dla Niepodległej”. Realizację programu wycieczki zaczęliśmy od przywitania z morzem, spacerując po molo i plaży w Orłowie. Podziwialiśmy malownicze krajobrazy, których charakterystycznym elementem jest klif. Następnie przejechaliśmy do Gdańska, gdzie przy Pomniku Poległych Stoczniowców spotkaliśmy się z przewodnikiem, który towarzyszył nam przez pierwsze dwa dni wycieczki. Stąd przeszliśmy do zbudowanego na terenach stoczniowych Europejskiego Centrum Solidarności, którego sercem jest wystawa stała, dedykowana historii ruchu Solidarność oraz zmianom, jakie dokonały się pod jego wpływem w Europie. Na tej jednej z największych wystaw narracyjnych w Polsce, zanurzyliśmy się w historii opowiadanej przez archiwalne dokumenty, zdjęcia, projekcje wideo oraz interaktywne instalacje. Cechą charakterystyczną wystawy są unikalne eksponaty, np. oryginalne wyposażenie stoczni czy też milicyjny Star, do którego mogliśmy wejść.
Kolejnym punktem zwiedzania terenu Stoczni Gdańskiej była historyczna Brama nr 2 oraz Sala BHP, czyli miejsca gdzie rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego. Przewodnik bardzo ciekawie opowiedział nam o wydarzeniach , które się tu rozegrały: grudniu 1970 r., początkach Solidarności i porozumieniach sierpnia`80.
Po zwiedzeniu terenu stoczni udaliśmy się do Schroniska Młodzieżowego w Gdyni, gdzie po rozpakowaniu bagaży i obiadokolacji troszkę odpoczęliśmy przed kolejnymi atrakcjami. A były to zajęcia na Stadionie Energa Gdańsk w strefie FUN ARENA. Tutaj relaksowaliśmy się po pierwszym, intensywnym dniu zwiedzania Trójmiasta, ćwiczyliśmy i „szaleliśmy” na trampolinach oraz rozwiązywaliśmy zagadki w escape-roomach (jednej grupie nawet się udało – a łatwo nie było).
Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Gdańsku. Zaczęliśmy od zwiedzania Głównego Miasta. Przeszliśmy reprezentacyjną Drogą Królewską, którą do miasta wjeżdżali władcy. Zobaczyliśmy Katownie i Wieżę Więzienną, gdzie znajduje się obecnie Muzeum Bursztynu. Następnie przez Targ Węglowy weszliśmy Złotą Bramą na ulicę Długą, zwaną salonem Gdańska. Przy niej mieszkali bogaci patrycjusze, kupcy i żeglarze. Niezwykłe wrażenie zrobił na nas Dom Uphagena i jego wnętrza. Idąc dalej ulicą Długą dotarliśmy na Długi Targ, gdzie podziwialiśmy liczne zabytki: Studnie Neptuna, Dwór Artusa, Złotą Kamieniczkę i kamienice królewskie oraz Bramę Zieloną. Dalej udaliśmy się poprzez Zielony Most i Długie Nadbrzeże (ulica na wodzie) na spacer po romantycznej ulicy Mariackiej oraz do Bazyliki Mariackiej. W środku zobaczyliśmy bezcenne zabytki m.in. słynny zegar astronomiczny, ołtarz główny, figura Pięknej Madonny oraz kopia obrazu „Sąd Ostateczny”. Dodatkową atrakcją było wejście, po 409 stopniach, na wieżę dzwonną z punktem widokowym.
Po obiedzie przyszedł czas na zwiedzanie pola bitwy na Westerplatte. Zobaczyliśmy miejsce bitwy II wojny światowej oraz zachowane obiekty: wartownie nr 1 i 3 oraz koszary i placówkę Fort. Szlak zwiedzania zakończyliśmy u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża.
Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od Promenady i zwiedzania Muzeum Emigracji w Gdyni, które mieści się w historycznym budynku Dworca Morskiego w gdyńskim porcie. Przeżyliśmy tu niezwykłą interaktywną przygodę pozwalającą poznać losy tysięcy naszych rodaków wyjeżdżających z kraju w różnych okresach historycznych i z różnych powodów. Była to świetna lekcja historii dla każdego. Następnie pojechaliśmy do Sopotu, gdzie zobaczyliśmy słynne Hotele: Sheraton i Grand, spacerowaliśmy po deptaku Monte Cassino podziwiając Krzywy Domek, a także zrobiliśmy wiele zdjęć na Sopockim Molo.
Ostatnim punktem na mapie naszej wycieczki był jedyny taki teatr w Polsce – Gdański Teatr Szekspirowski, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Przewodnicy zapoznali nas z jego historią, niecodziennymi rozwiązaniami architektonicznymi, możliwościami zmian w układzie sceny i widowni oraz repertuarem. Było to piękne zakończenie wycieczki, podczas której poznaliśmy wiele miejsc historycznych oraz tych związanych z kulturą, literaturą, poszerzyliśmy wiedzę o wydarzeniach z historii Polski upamiętnionych na Pomorzu, poznaliśmy cechy charakterystyczne dla architektury Trójmiasta. Wyjazd ten był również okazją do integracji uczniów z różnych zespołów klasowych.