Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Młodzieżowe wybory parlamentarne
Od kliku lat w tygodniu przedwyborczym w naszej szkole przeprowadzane są młodzieżowe wybory z Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach programu edukacyjnego Młodzi głosują. W tym roku 9 października uczniowie klasy IIa wraz z opiekunami p. Agnieszką Kubś oraz p. Anetą Walczyk przeprowadzili sondażowe wybory parlamentarne. Świetlica szkolna zmieniła się w lokal wyborczy, a komisja wyborcza pracowała w pocie czoła, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zagłosować na komitet wyborczy zarejestrowany w naszym okręgu wyborczym nr 10, tj. okręgu piotrkowskim. W ciągu czterech godzin lekcyjnych szkolny lokal wyborczy odwiedziło 342 uczniów, na 381 osób uprawnionych do głosowania. Zwycięzcą wyborów w naszej szkole został KW Konfederacja Wolności i Niepodległość, za nim uplasował się KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, a na trzecim miejscu KW Prawa i Sprawiedliwości.

Celem akcji ,,Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:
umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze; dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów;
zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.
Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program ,,Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.
Wyniki szkolnych wyborów można porównać z innymi szkołami w Polsce klikając w poniższy link:
https://mlodziglosuja.pl/akualnosci/11-wyniki-wyborow-parlamentarnych-mlodzi-glosuja-2019/

W komentarzach specjalistów po młodzieżowych wyborach można przeczytać:
„Dotychczas największym poparciem młodych wyborców cieszyły się partie protestu – to one wygrywały młodzieżowe wybory. Jest to wyraz sprzeciwu młodych wobec bieżącej polityki, wobec dorosłych, którzy zorganizowali otaczający ich świat oraz wobec tego świata. Młodzi ludzie budują swoją tożsamość na kontestacji zastanej rzeczywistości, znajduje to wyraz także w zachowaniach wyborczych. W tegorocznej edycji trend ten znajduje odzwierciedlenie w wysokim poparciu dla Konfederacji.”

„Jednocześnie na podstawie wyników młodzieżowych wyborów nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy młodym ludziom bliższe są wartości liberalne, czy konserwatywne. Pewne jest tylko to, że (tak jak całe społeczeństwo) jest głęboko podzielona, wymyka się opozycji PiS-PO i poszukuje wyrazistych postaci i programów a koncyliacyjna narracja centrowa jej nie porywa. Można też postawić hipotezę, że ani realizacja ambitnych programów społecznych, na co w swojej kampanii stawiał PiS, ani obrona instytucji demokratycznych, co z kolei podkreślała Koalicja Obywatelska, nie są wystarczające by przyciągnąć do siebie nastolatków i młodych wyborców.”
Już teraz zapraszamy młodych do śledzenia życia publicznego i przygotowania się do kolejnych młodzieżowych wyborów – które odbędą się już w maju 2020 roku!