Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„ZDROWY KRĘGOSŁUP”- nowa moda fitness czy efekt realnych problemów?
W dniu 18 listopada 2019 roku w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nowoczesnych Technologii mieli spotkanie z rehabilitantem z „Kleszczowskiej Przychodni Salus” p. Mariuszem Kopalą poświęcone problemom z kręgosłupem.  Współcześnie narzekamy na bóle pleców niemal zawsze i wszędzie. W młodym wieku zwykle nie przykładamy do tego zbyt dużej uwagi mówiąc, że „ to samo przejdzie”. Jednak czy tak jest na pewno? Czy ciągły i momentami nasilający się ból pleców może sam odpuścić? Prowadzący spotkanie w kilku słowach odpowiedział na te pytania, przedstawił problem i zaproponował kilka prostych zmian, które mogą poprawić nasze zdrowie. Podczas pozycji siedzącej nasz kręgosłup podlega ogromnym siłom dociskającym kręgi. Fizjologiczne krzywizny tracą swoją funkcję amortyzującą i ostatecznie zamiast odpoczywać w tej pozycji nasze ciało jest podwójnie zmęczone. Jednak wystarczy od czasu do czasu wykonać kilka skłonów, skrętów tułowia i nasze mięśnie dostają liczne odprężające bodźce. Systematyczne ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój i zwiększają wydolność organizmu. Wykonując ćwiczenia mięśni grzbietu, brzucha  i pośladków sprawiamy, że nasz podstawowy filar — kręgosłup jest chroniony silnym „pancerzem mięśniowym”. Brak ćwiczeń fizycznych sprzyja wiotkości mięśni przyczyniając się tym samym do utraty prawidłowej postawy naszego ciała.
7 grzechów głównych:
1. Siedzący, mało aktywny tryb życia.
2. Brak zmian pozycji w trakcie długotrwałej pracy.
3. Lata zaniedbań dotyczących diety.
4. Brak regularnych ćwiczeń.
5. Zbyt forsujące treningi bez nadzoru trenera.
6. Niewłaściwie wykonywane codzienne czynności, np. podnoszenie zakupów.
7. Problemy zwyrodnieniowe- strukturalne.