Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie profilaktyczne „Profilaktyka raka piersi”
W dniu 20 listopada 2019 roku w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki odbyło się szkolenie profilaktyczne z „AMAZONKAMI” z Bełchatowskiego Stowarzyszenia „Amazonki” nt. „Profilaktyka raka piersi”. Spotkanie prowadziła wykwalifikowana pielęgniarka pani Barbara Mucha oraz panie: Jolanta Ciupa, Krystyna Ferlińska, Bożena Guzek. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i uczennice z klas I i II Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nowoczesnych Technologii.
„Rak piersi jest najczęstszym na świecie nowotworem złośliwym u kobiet. Możliwość jego wyleczenia zależy od zaawansowania w chwili wykrycia, co oznacza, że im wcześniej rak będzie rozpoznany i zostanie podjęte leczenie, tym większy odsetek kobiet osiągnie trwałe wyleczenie. Należy także podkreślić, że w przypadkach wcześnie wykrytych leczenie raka piersi jest maksymalnie zachowawcze i nie pociąga za sobą użycia metod okaleczających tj. amputacji piersi ani wielomiesięcznej obciążającej chemioterapii, a w przypadku raka przedinwazyjnego wyleczenie jest pewne. Metody profilaktyki skoncentrowane są na jak najwcześniejszym wykryciu stanów przedrakowych, raków przedinwazyjnych i wczesnych raków inwazyjnych piersi, w których możliwości wyleczenia są największe.
Należą do nich:
1. Samobadanie piersi
2. Badanie piersi przez lekarza
3. Mammografia przesiewowa
Celem samobadania i badania piersi przez lekarza jest jak najwcześniejsze zauważenie objawów, które mogą nasuwać podejrzenie raka np.: wyczuwalne stwardnienie, wciągnięcie skóry lub brodawki czy asymetria gruczołów i stanowią wskazanie do przeprowadzenia diagnostyki obrazowej. Zagrożenie rakiem piersi wzrasta już od 35 roku życia i w wielu krajach, w tym w Polsce jest on główną przyczyną zgonów kobiet. Mężczyźni dbający o swoje samochody poddają je okresowym przeglądom technicznym w autoryzowanych serwisach. Kobiety mają znacznie więcej do stracenia – róbmy więc „okresowe kontrolne badania piersi” - a zachowamy rzecz bezcenną – zdrowie.”
Źródło: Prof. zw. dr hab. med.
Leszek Kołodziejski Konsultant Wojewódzki  w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej.