Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!Z wizytą w firmie FAMOT, w fabryce VW i w poszukiwaniu korzeni
19 listopada 2019 r. uczniowie klasy III Technikum Nowoczesnych Technologii udali się na dwudniową wycieczkę do Pleszewa i Poznania. Celem wyjazdu była wizyta w firmie FAMOT oraz w fabryce Volkswagena. Była to również okazja do spotkania z historią poprzez zwiedzanie Poznania – miasta pełnego tradycji, pięknych zabytków, kultury i sztuki. Dzień pierwszy uczniowie rozpoczęli od wizyty w największej w Polsce firmie produkującej obrabiarki - "FAMOT" S.A. w Pleszewie, która jest częścią koncernu DMG/MORI. Młodzież, oprowadzana przez przewodnika, poznała nowoczesne procesy technologiczne obróbki i montażu występujące przy produkcji obrabiarek sterowanych numerycznie oraz organizację produkcji i pracy. Obserwowała również pracę maszyn na wydziale produkcji podzespołów oraz na wydziałach narzędziowni i kontroli. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Poznań. Pobyt w stolicy Wielkopolski uczniowie rozpoczęli od Ostrowa Tumskiego – czyli wyspy katedralnej - gdzie przy pomocy pani przewodnik szukali korzeni państwowości polskiej. Poznańska wyspa katedralna to prawdziwy milczący świadek tysiącletniej tradycji Polski i Poznania. Tutaj zaczyna się nie tylko historia miasta, ale również historia państwa polskiego. Następnie przeszli na Stary Rynek, gdzie przenieśli się w czasy XIII - XVIII-wieku, by następnie przeskoczyć do wieku XIX i XX. Zwiedzając i słuchając ciekawych opowieści przewodnika uczniowie przekonali się , że Poznań to miasto przesiąknięte historią, skrywające liczne miejsca, uliczki, pełne wrażeń i smaku minionych lat.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzili fabryki VW w Poznaniu i we Wrześni. Pierwszą była Odlewnia Volkswagen Poznań – jedna z największych odlewni aluminium w Europie i zarazem trzecia pod względem wielkości w koncernie Volkswagen AG. Po przybyciu na miejsce i przywitaniu przez kierownika zakładu, odbyło się szkolenie BHP i krótki wykład o firmie VW – jej historii i strukturze . Następnie uczniowie zaopatrzeni w okulary ochronne i słuchawki ruszyli z przewodnikiem na zwiedzanie Odlewni, miejsca z którego do fabryk na całym świecie wyjeżdżają części do samochodów niemal wszystkich marek wchodzących w skład koncernu VW. Powstają tu m.in. obudowy skrzyni biegów, obudowa sprzęgła, głowice cylindrowe, konstrukcje nośne i wsporniki przedniej osi zawieszenia a także inne części konstrukcji.
Produkcja samochodów to niewątpliwie złożony proces. Uczniowie przekonali się o tym w Fabryce Samochodów VWP we Wrześni, gdzie zapoznali się z produkcją samochodów Crafter. Po założeniu kamizelek odblaskowych i słuchawek wraz z przewodnikiem weszli na teren zakładu, gdzie mogli śledzić krok po kroku jak powstają Craftery, obserwować z bliska roboty i maszyny, które precyzyjnie wykonują czynności montażowe. Poruszali się drogą, którą pokonują auta, aby samodzielnie zjechać z linii montażowej. Uczniowie poznali również nowe znaczenie słowa WESELE. Otóż w zakładzie wesele to połączenie częściowo wyposażonej karoserii z zespołem napędowym. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, a cały cykl produkcji trwa około 27 godzin. Każdego dnia fabrykę opuszcza 250 gotowych pojazdów.
Wycieczka do Pleszewa i Poznania była niezwykle ciekawą podróżą w głąb nowoczesnej technologii, sprawnych procesów produkcyjnych i logistyki, która – jak podkreślał jeden z przewodników po fabryce VW - jest zawsze „just in time”.
Opiekę nad młodzieżą podczas wycieczki sprawowali: pani Renata Patyk, pani Aneta Walczyk oraz pan Sławomir Barański.