Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Realizacja innowacji pedagogicznej "Rosja - bliska i daleka"
7 lutego 2020 r. grupa uczniów realizująca innowację pedagogiczną „Rosja - bliska i daleka ” wraz z p. A. Nagoda-Gębicz odbyła 2 godz. zajęcia w ramach zajęć doradztwa zawodowego. Celem była praktyczna nauka podstawowych zwrotów w języku rosyjskim. Lekcje poprowadziła nauczycielka języka rosyjskiego pani Anita Żulicka. Podczas spotkania poznaliśmy podstawowe zwroty dotyczące nazewnictwa, czasu, zakupów, tworzyliśmy krótkie dialogi oraz zwroty przydatne w podróży. Pani dyrektor zaprezentowała także oryginalną filiżankę z Imperial Porcelain St. Petersburg, które może zakupimy podczas wyjazdu :)
Co warto wiedzieć o Imperial Porcelain St. Petersburg, fabryce im. Łomonosowa? 
Imperial Porcelain St. Petersburg, czyli manufaktura w Petersburgu została założona w 1744 roku przez Cesarzową Elżbietę, córkę Piotra Wielkiego. Była to pierwsza fabryka porcelany w Rosji i trzecia w Europie. Utalentowany rosyjski naukowiec, D.I. Vinogradov (1720–1758), odkrył sekret tak zwanego "białego złota". Znakiem rozpoznawczym petersburskiej manufaktury jest głęboki szacunek dla niezwykłego dziedzictwa, w połączeniu z ciągłym rozwojem tradycji artystycznych. Obecnie "Imperial Porcelain Manufactory" produkuje około 4000 rodzajów produktów. Są wykonane z cienkiej i kostnej porcelany. Produkty są ozdobione rysunkami nanoszonymi na porcelane przed albo po lakierowaniu, często przy użyciu metali szlachetnych i metali szlachetnych.