Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Żołnierze Wyklęci (żołnierze niezłomni) byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
1 marca w całym kraju odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Również w naszej szkole pamiętano o bohaterach antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej mieli odwagę kontynuować walkę o niepodległą Polskę. Z tej okazji odbyły się w klasach lekcje historii poświęcone żołnierzom niezłomnym, debaty o wartościach, które kierowały nimi w walce z władzą komunistyczną, a także dyskusje nt. patriotyzmu we współczesnym świecie. Uczniowie wykonali wystawę (na korytarzu szkolnym), w której przybliżyli sylwetki wybranych osób z podziemia antykomunistycznego. Jedna z tablic wystawy została przygotowana przez ucznia z klasy I tg – Kamila Kupczyka. Poświęcił ją swojemu krewnemu- Stanisławowi Gibce pseudonim „Piekarz”.
Ważnym momentem naszych szkolnych obchodów było spotkanie autorskie z panem Piotrem Lipińskim, autorem książek „Humer i inni”, "Bicia nie trzeba było ich uczyć", "Raport Rzepeckiego", "Anoda. Kamień na szańcu" , "Cyrankiewicz. Wieczny premier", "Bierut. Kiedy partia była bogiem", „Gomułka. Władzy nie oddamy” i innych. Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie we współpracy z biblioteką szkolną.
Podczas spotkania pan Lipiński przedstawił pełną wątków opowieść o bohaterach i czasach, które stanowiły treść jego książek. Wspomniał również o swojej pracy reportera. Na koniec nie zabrakło pytań publiczności –uczniów , które skierowały dyskusję na temat odpowiedzialności za zbrodnie i tego, czy Polska poradziła sobie z rozliczeniem najważniejszych architektów terroru. Padały również pytania o życie prywatne bohaterów książek i plany na przyszłość ich autora, tego jakim postaciom chciałby poświęcić kolejne swoje dzieła. Spotkanie zakończył występ uczennicy klasy II t – Sandry Aleksanderek, która wykonała piosenkę „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.