Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WYMIANA  POLSKO - NIEMIECKA  20 - 27 września 2017
DZIEŃ PIERWSZY:
Jest nam niezmiernie miło gościć już po raz trzeci  naszych niemieckich partnerów. Późnym wieczorem 20 września 2017 r. odebraliśmy naszych gości z lotniska w Katowicach. Każdy z nas czekał z niecierpliwością,  niepokojem a nawet ze strachem na samolot. W głowie kłębiło się jedno pytanie: czy dam radę porozumieć się po niemiecku? Nasze wątpliwości  zostały rozwiane po pierwszym "hallo". Zapraszamy na relację z  każdego dnia.

DZIEŃ DRUGI:
W czwartek 21 września 2017 r.wybraliśmy sie na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wyjazdu był "Salon Maturzystów", gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się wiele na temat oferty edukacyjnej Politechniki Wrocławskiej, ale i innych uczelni. Następnie udaliśmy sie na zwiedzanie Starego Miasta. Podczas dwugodzinnego spaceru dowiedzieliśmy sie wiele na temat Wrocławia i jego nasłynniejszych zabytków. Ostatnim punktem wycieczki było Sky Tower. Maturzyści i goszczący u nas Niemcy mogli podziwiać panoramę Wrocławia z wysokości 212 m.

DZIEŃ TRZECI:
W czwartek uczestnicy wymiany mięli okazję odwiedzić Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów. Wzięliśmy udział w wykładzie na temat funkcjonowania kopalni i jej historii. Następnie pojechaliśmy na taras widokowy do Chabielic, gdzie oglądaliśmy odkrywkę Szczerców. Po ciekawej lekcji dotyczącej naszego regionu przejechaliśmy autokarem do szkoły, po której oprowadziliśmy naszych gości. O 13.30 zjedliśmy wspólnie obiad, a później wybraliśmy się na basen, gdzie spędziliśmy czas pływając i relaksując się. Po dniu pełnym wrażeń spędziliśmy czas z naszymi partnerami w rodzinnym lub przyjacielskim gronie.

DZIEŃ CZWARTY i PIĄTY (weekend) spędziliśmy w domu wraz z naszymi gośćmi. W tym czasie wspólnie gotowaliśmy, zwiedzaliśmy naszą okolicę  oraz poznawaliśmy się bliżej.

DZIEŃ SZÓSTY:
25.09.2017 Wycieczka Kraków- Oświęcim
W Oświęcimiu zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na terenie obozu Auschwitz I zobaczyliśmy m.in.: bramę "Arbeit macht frei", plac apelowy, komorę gazową i krematorium natomiast w obozie Auschwitz II-  Birkenau: baraki więzienne, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i  krematoriów. Po obozie oprowadzani byliśmy przez dwóch przewodników, którzy bardzo dokładnie przybliżyli  nam tą odległą historię.
Kolejnym punktem programu był obiad oraz przejazd do Krakowa. Po  zakwaterowaniu w hostelu udaliśmy się na kolację. Wieczorem poszliśmy na
spacer, podczas którego mogliśmy podziwiać Kraków nocą.

DZIEŃ SIÓDMY:
We wtorek, w drugi i ostatni dzień pobytu w Krakowie, po sytym śniadaniu w hostelu, zwiedziliśmy m.in. Wawel, Stare Miasto oraz byliśmy z wizytą u Smoka Wawelskiego. Nasi niemieccy koledzy poznali miasto, które bardzo im się spodobało. Po dwugodzinnym spacerze po Krakowie udaliśmy się na ostatni wspólny obiad. O godzinie 15 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kleszczowa.

 

DZIEŃ ÓSMY:
Wszystko co piękne szybko się kończy. Inaczej niestety nie mogło być i dziś. 27 września, po trwającej tydzień uczniowskiej wymianie polsko-niemieckiej, musieliśmy pożegnać się z naszymi nowymi przyjaciółmi. Miniony tydzień, choć wyczerpujący, był pełen nowych przyjaźni oraz codziennego szlifowania języków obcych. Ostatni dzień zakończyliśmy uczestniczeniem wraz z naszymi gośćmi w zajęciach szkolnych oraz spotkaniem z Panią Dyrektor, która podziękowała  w imieniu Nas wszystkich za miniony tydzień. Już za rok czeka Nas kolejna przygoda.