Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kampania Edukacyjna „BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY – WYGRAJ Z HIV” 
Ruszyła V edycja Kampanii Edukacyjnej „BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY – WYGRAJ Z HIV”, realizowana przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Łodzi w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017 – 2021 w województwie łódzkim. Celem Kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży, kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz zwrócenie uwagi na to, że HIV może dotyczyć każdego, a wiedza o HIV/AIDS pozwoli uniknąć ryzyka zakażenia HIV. Adresatami Kampanii są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – aktywni, zainteresowani tematyką zdrowia, promowaniem zdrowego stylu, wolnego od nałogów oraz ryzykownych zachowań. Nasza szkoła, jak co roku, przystąpiła do udziału w Kampanii. Szkolenie dla uczniów pierwszej klasy o profilu ratowniczo- medycznym odbyło się 27 września br. W programie szkolenia znalazły się m.in. takie tematy jak:


1. HIV a AIDS - Wyjaśnienie i zróżnicowanie pojęć HIV i AIDS: materiał zakaźny
i potencjalnie zakaźny, drogi zakażenia HIV, jego skutki; choroba AIDS. Sytuacja epidemiologiczna: świat, Polska, województwo łódzkie.
2. Sytuacje codzienne a ryzyko zakażenia HIV – szacowanie ryzyka zakażenia („burza mózgów”, symulacja różnych sytuacji). Kto i kiedy powinien wykonać test ? Gdzie wykonać test? Wyjaśnienie roli i wagi testów oraz pojęcia okienka serologicznego. Testowanie w Polsce. Punkty Konsultacyjno - Diagnostyczne. Profilaktyka poekspozycyjna – dostępność, efektywność, adresaci.
3. Kobieta a epidemia AIDS..
4. Podstawowe zagadnienia prawne a HIV/AIDS.
5. Jak uniknąć zakażenia HIV – ćwiczenia umiejętności asertywnych wobec nacisku wzorców, błędnie pojmowanej dorosłości w subkulturze młodzieżowej (takich jak np. wczesna inicjacja seksualna, seks bez więzi emocjonalnych, częste zmiany partnerów, nałogi).
6. „Osoba z HIV/AIDS wśród nas” – przełamanie lęku i stereotypów oraz wzmocnienie postaw tolerancji wobec zakażonych.

Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną zakażeń HIV oraz ciągłą potrzebę prowadzenia edukacji w zakresie zdrowia publicznego w populacji młodzieży, udział młodych ludzi w Kampanii jest naprawdę ważny, ponieważ będą oni mogli być liderami swojego środowiska w promowaniu tematyki zdrowia.
Po zakończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia.