Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Czwarta wymiana polsko-niemiecka
W dniach 21.09-28.09.2015 r. odbyła się wymiana polsko-niemiecka, w której brało udział łącznie z opiekunami 25 osób, w tym 10 uczniów naszej szkoły i 10 uczniów ze szkoły niemieckiej (Liceum Ogólnokształcące w Ettenheim, kraj związkowy Badenia Wirtembergia: http://www.hsl.schule). W pierwszym dniu nasi goście zostali powitani przez Panią Dyrektor i mieli szansę uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Później czekał ich spacer ścieżką dydaktyczną do Rezerwatu Przyrody w Łuszczanowicach i ognisko. Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów PGE. Tam uczniowie poznali historię bełchatowskiego węgla oraz największej kopalni odkrywkowej w Polsce. Następnie nasi goście zostali ciepło powitani przez Wójta Gminy Kleszczów, a na koniec dnia czekała ich zabawa na basenie. Trzeci dzień spędzili w Częstochowie, zwiedzając Klasztor Jasnogórski i jego okolice. W planie tegorocznej wymiany zawarta była również wycieczka do Oświęcimia, Krakowa i Zakopanego. Uczniowie zwiedzili zarówno Rynek Główny w Krakowie, jak i Dolinę Kościelisko. Na koniec wymiany mogli miło spędzić czas w miejscowości Malutkie, gdzie jeździli konno i grali w paintball, co okazało się największą dla nich atrakcją. W ostatnim dniu uczniowie obu szkół żegnali się z wielkim żalem i wspólnie stwierdzili, że wymiana polsko-niemiecka w Kleszczowie była niezwykle udana. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia języka niemieckiego z rówieśnikami niemieckimi oraz poznania ich życia codziennego. Na uwagę zasługuje fakt, że jednym z opiekunów niemieckich był dyrektor szkoły w Ettenheim, która liczy 1700 uczniów i 150 nauczycieli. Pan Eberhardt Pfister był pod ogromnym wrażeniem naszej szkoły, gminy oraz urozmaiconego programu wymiany.